Мајчиното млеко го штити новороденчето од бактерии

Истражувачите во новата студија докажаа дека мајчиното млеко го штити новороденчето од бактериите кои можат да предизвикаат инфекции, пишува Health24.

Состојката која се нарекува глицерол монолаурат се содржи во мајчиното млеко, но истата ја нема во млекото во прав.

Во споредба со борбата против штетни бактерии, ГМЛ го поттикнува растот на корисни бактерии.

Авторот на студијата, Доналд Ленг, вели дека откритијата покажуваат дека високото ниво на ГМЛ го инхибираат растот на патогени бактерии.

Студијата покажа дека мајчиното млеко ги штити новороденчињата од штетните бактерии како Staphylococcus aureus, Bacillus subtilis и Clostridium perfringens.

Откако го отстранија ГЛМ од мајчиното млеко, согледаа дека тогаш не е ефикасно во борбата против Staphylococcus aureusa.

Истражувањето е објавено во списанието Scientific Reports.

реклама

Здравје

Неколку причини зошто секој ден треба да јадете лубеница

Read more

Руски експерти направија лек за COVID-19

Read more

САД ги купија речиси сите резерви на лек за COVID-19

Read more

Неверојатна трансформација на спортист пред и по заразување со COVID-19

Read more

Магазин

Секс совети за жени: Како да го продолжите вашиот оргазам?

Читај повеќе
  • play_arrow

Рецепт на денот: Мисиркини гради во сос од вино

Читај повеќе
  • play_arrow

Четири освежителни пијалаци идеални за летово

Читај повеќе
  • play_arrow

Македонија и уште 9 држави во кои нема McDonald's

Читај повеќе

Неколку причини зошто секој ден треба да јадете лубеница

Читај повеќе

Предлог за ручек: Пилешко на грчки начин

Читај повеќе
  • play_arrow

Орел улови двометарска ајкула во САД

Читај повеќе

Руски експерти направија лек за COVID-19

Читај повеќе

Хороскопски знаци кои немаат среќа со парите

Читај повеќе