Макарони со туна и јајца, совршен оброк за носење на работа

Макароните со туна и јајца се брзо и лесно јадење, идеално за на работа или за брз ручек дома.

Макароните со туна и јајца се прават со додаток на мајонез. Јадењето има поцврста конзистентност и е многу погодно за носење во кутија, за ручек на работа или на факултет. За најдобри резултати, ставете ги во фрижидер макароните со туна преку ноќ за да да им се спојат вкусовите.

Потребни состојки:

 • 250 гр макарони
 • 125 гр мајонез
 • 30 мл кисели краставички
 • ½ лажичка сол
 • ¼ лажичка бибер
 • 130 гр замрзнат грашок, одмрзнат
 • 60 гр сечкан кромид
 • 60 гр сечкан целер
 • 140 гр туна исцедена и испечена
 • 3 големи тврдо варени јајца, сечкани

Подготовка:

Сварете макароните ал денте, според упатството на пакувањето. Исцедете ги и оставете ги целосно да се изладат, но не ги ставајте во ладна вода.

За преливот измешајте мајонез, кисели краставички, сол и бибер.

Во поголем сад измешајте ги грашокот, кромидот, целерот, туната, јајцата и макароните. Додадете го преливот и нежно измешајте сè. Оставете во фрижидер до сервирање.

реклама

Три најдобри протеини за здравo срце

Read more

Неделен хороскоп од 15 до 21 јули според руски астролог

Read more

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Read more

Се огласи Меланија Трамп: Монструм!

Read more

Рецепти

Четири лесни рецепти за вкусен киш

4 лесни рецепти за вкусен киш

Read more

Паста карбонара со маслинки

Read more

На високите температури разладете се со таратур на грчки начин

Read more

Шпагети со црвена зелка на сечуански начин

Read more
 

Магазин

 • play_arrow
 • filter

Кејт Мидлтон се појави на Вимблдон и ја одушеви публиката

Читај повеќе

Неделен хороскоп од 15 до 21 јули според руски астролог

Читај повеќе

Каде во светот жените имаат најбујни гради?

Читај повеќе

Три најдобри протеини за здравo срце

Читај повеќе
 • play_arrow

Вежба со која ќе топите масти и кога спиете

Читај повеќе

Што ни се случува во телото ако цел ден сме под клима?

Читај повеќе
 • filter

Која Џорџа Мелони си денес?

Читај повеќе

Кои пијалаци го замастуваат црниот дроб?

Читај повеќе

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Читај повеќе