Македонски „Бастион“ во репортажа на Guardian за југословенската поп музика од 80-тите

Британски Guardian направи репортажа за неповторливата поп музика во 80-тите што се создаваше на територијата на поранешна Југославија и секако – македонските музичари не беа заобиколени.

Репортажата отвора со фактот дека во „бруталистичкиот Нов Белград... во подрумот на спортска сала, се роди првата дискотека во социјалистичка Југославија.“ Се истакнува дека „пред да се појават економските и етничките линии на поделба“ земјата некое време била „успешен социјалистички експеримент, со отворено општество и живописен културен живот“.

Во текстот, секако, се спомнува и дека во Скопје, Македонија, Кирил Џајковски го формирал „Бастион“ со пејачката Ана Костовска, текстописецот Милчо Манчевски и Љубомир Стојсављевиќ на бас. Guardian пишува дека иако групата постоела релативно кратко време, извршила силно влијание.

Се цитира Флора Питроло, која повторно го издаде LP на Бастион од 1984 година преку нејзиниот ACC Records во 2018 година, како го коментира изданието како „ритмички брз скапоцен камен на еклектичниот, експертски синт бран – жанрвски љубопитен, но втемелен во еден светол, гламурозен поп сензибилитет“.

Понатаму се образложува како Џајковски, кој тогаш уште бил во средно училиште, ја собирал опремата за свирење и снимање.

„Тоа беа класични парчиња опрема - имав 808 и Jupiter-4 Roland...  сѐ се свиреше во живо на снимка кога снимавме.“

„Луѓето се збунети - Југославија никогаш не беше дел од Источниот блок“, објаснува Џајковски.

„Креативно, тоа беше навистина убав период. Во моите спомени, тоа не е извалкано со политика или нешто слично“.

реклама

Најдобри во зодијакот - и астролозите бираат да им се родат децата во овој знак

Read more

Дали треба да ја пиете водата што отстоила преку ноќ во чаша?

Read more

Како изгледаат снимки на белите дробови од вакциниран и невакциниран ковид пациент?

Read more

Јавноста незадоволна од статуата на покојниот пејач: Ако ова е Тоше...

Read more

Музика

Ед Ширан фати корона, концертите ќе ги одржува од дома

Read more

Јавноста незадоволна од статуата на покојниот пејач: Ако ова е Тоше...

Read more

Кање со бизарна маска се појави на свадба кај синот на најбогатиот човек во светот

Read more

Адел: Сакам да му објаснам на син ми зошто му го уништив целиот живот за мојата среќа

Read more
 

Сцена

Најголемата филмска ѕвезда во Кина е избришана од интернет

Читај повеќе

Барби го пронајде својот Кен

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Читај повеќе

Ед Ширан фати корона, концертите ќе ги одржува од дома

Читај повеќе

Болдвин нишанел кон камера кога ја усмртил Хачинс

Читај повеќе
  • play_arrow

Почина Џејмс Мајкл Тајлер – Гантер од „Friends“ ја загуби битката со ракот

Читај повеќе

Јавноста незадоволна од статуата на покојниот пејач: Ако ова е Тоше...

Читај повеќе
  • play_arrow

Објавена аудиоснимка од повикот во Брза помош откако Болдвин пукаше во колегите

Читај повеќе

„Sex and the City“: Приказна по која не треба да се водите

Читај повеќе