Масивен сателит денеска неконтролирано паѓа на Земјата, ќе профучи близу Македонија

Сателитот на Европската вселенска агенција (ЕСА) под името ERS-2 денеска ќе падне на Земјата, а ќе прелета над нашето соседство.

ERS-2 беше лансиран од Земјата во 1995 година и се користеше за мапирање на нашата планета, а престана да работи во 2011 година. Научниците од ЕСА процениле дека ќе се сруши на Земјата во рок од 25 години, а вчера беше објавено дека тоа се очекува да се случи денеска.

За време на неговиот пад на Земјата, сателитот широк 11 метри и тежок 2,3 тони вечерва ќе прелета и над Централна Европа, а според најновите проценки на веб-страницата n2yo.com, која ги следи траекториите на сателитите над Земјата, тој во 17:56 треба да биде над Полска, во 17:54 да ја прелета Босна и Херцеговина, а во 17:52 веќе да ја одминува Грција.

Со оглед на тоа дека се работи за неконтролиран пад, точното време на неговите прелети сепак не може да се потврди и е само прогноза, имајќи предвид дека неговата траекторија малку се менува бидејќи сателитот е под влијание на атмосферското триење. На пример, синоќешните предвидувања една од можните траектории сместуваа над Србија, Македонија и Грција, а денеска истата е позападно.

Додека се пробива низ атмосферата, ќе почне да се распаѓа во спектакуларна експлозија. Доколку тоа се случи во моментот кога ќе ја прелетува соседна Албанија и е често небо, можно е да биде видлив и од некои делови на Македонија. Сателитот ќе се движи десет пати побавно од метеорите кои патуваат низ земјината атмосфера со брзина од 70 км во секунда.

Треба да се нагласи дека нема опасност од паѓање на ERS-2 на Балканскиот Полуостров. Дури и да се распадне над Балканот, тие делови ќе изгорат во атмосферата и нема да паднат на земја, а останатите ќе паднат во океанот, пренесе ЕСА.

Движењето на сателитот во живо може да се следи тука.

Тагови
реклама

Се бараат доброволци за експеримент: За 60 дена ќе добијат 18.000 евра

Read more

Како би изгледала Европа ако светското море се подигне за 100 метри?

Read more

Наутро или навечер - кога е најдобро да земате витамин Д?

Read more

Скопје блеска во новогодишен амбиент среде април

Read more

Вести

Лудиот германски проект за затворање на Медитеранот и делумно намалување на водата

Read more

Facebook Messenger конечно доби 4 нови функции кои долго ги чекавме

Read more

Како се одредува кога Рамазан почнува и завршува?

Read more

Како изгледаше вчерашното целосно помрачување на Сонцето?

Read more
 

Гик

Starlink ќе обезбеди брз интернет на првата приватна вселенска станица

Читај повеќе
  • play_arrow

Месечината се превртела одвнатре нанадвор пред милијарди години

Читај повеќе

Имаме само уште две години да ја спасиме планетата Земја

Читај повеќе

Лудиот германски проект за затворање на Медитеранот и делумно намалување на водата

Читај повеќе
  • filter

HMD ги претстави Nokia мобилните 6310, 5310 и 230

Читај повеќе

Facebook Messenger конечно доби 4 нови функции кои долго ги чекавме

Читај повеќе
  • filter

Motorola ги откри спецификациите на смартфонот Moto G64 5G

Читај повеќе

Voyager 1 е надвор од Сончевиот Систем, со месеци испраќа чудни податоци

Читај повеќе

Како се одредува кога Рамазан почнува и завршува?

Читај повеќе