Маск: Првите жители на Марс ќе живеат во стаклени куполи

Елон Маск ја откри неговата визија за првата човечка цивилизација на Марс.

Маск планира мисија на Марс во следната деценија, а целта му е да помогне во воспоставување колонии од милион луѓе на Црвената планета, до 2050 година. За тоа како ќе живеат на Марс, тој вели:

„Луѓето првин ќе живеат во стаклени куполи, подоцна ќе дојде до тераформирање за да може да се одржи живот како на Земјата“, вели тој.

Маск тврди дека првите жители на Црвената планета ќе бидат зависни од базите за да преживеат.

„Трансформацијата ќе биде бавна и нема да се случи во наше време. Меѓутоа, може да воспоставиме база на Марс. Идните генерации барем ќе бидат импресионирани до каде сме дошле кога ќе ги откријат нашите урнатини“, вели Маск.

Сепак, многумина се скептици кога станува збор за тераформирањето на Марс поради недостатокот од вода и други извори потребни за таа цел.

URL
реклама

Кога COVID-19 ќе стане лесна болест како настинка?

Read more

Моќна порака: Погледнете како ТВ водителка ги поддржа жртвите на сексуално насилство

Read more

Бугарски програмер доби одговор од Илон Маск по 154 дена чекање

Read more

Меланија не избра американски дизајнер ни за нејзиниот последен ден како прва дама

Read more

Живот

Нежна, искрена, забавна: Сè што треба да знаете за жената Водолија

Read more

Моќна порака: Погледнете како ТВ водителка ги поддржа жртвите на сексуално насилство

Read more

Погледнете како руска олимписка шампионка го одбележа Водици

Read more

Запознајте го Гонсало Салгадо, телохранителот на Кристијано Роналдо

Read more
 

Магазин

Разлика во години меѓу партнерите - дали бројките се навистина важни?

Читај повеќе

Работат против имунитетот – овие три намирници ја саботираат одбраната на организмот

Читај повеќе

Стјуардеса советува – овие работи никогаш не треба да ги нарачате во авион

Читај повеќе

Три месеци незабележано живеел на аеродром поради страв од короната

Читај повеќе

Го намалува холестеролот, помага за слабеење, спречува рак - моќта на куркумата

Читај повеќе
  • play_arrow

Ги потроши сите џокери на едно прашање за популарна Netflix серија

Читај повеќе

Нежна, искрена, забавна: Сè што треба да знаете за жената Водолија

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Музеј во Бразил има колекција од најлошо направени восочни фигури

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Меланија не избра американски дизајнер ни за нејзиниот последен ден како прва дама

Читај повеќе