Маск за конкурентот Lucid: Правам повеќе деца отколку тие автомобили

Lucid, калифорниска компанија која би сакала да стане конкурент на Tesla, има проблеми со производството.

Откако неодамна го намалија овогодинешниот таргет од 20.000 на 12.000 до 14.000 автомобили, деновиве направија уште една корекција. Сега очекуваат да произведат само шест до седум илјади примероци годинава.

Сето ова го поттикна сеприсутниот Илон Маск да се подбива со конкурентот кој и претходно бил цел на неговите „отровни стрели“ на Twitter.

Маск студено ја коментираше веста за намалувањето на производството, велејќи: „Во вториот квартал од годинава имав повеќе деца отколку што тие направија автомобили.“

Шегата на Илон Маск ќе биде полесно разбирлива ако знаете дека легендарниот претприемач е татко на дури девет или десет деца (во зависност од изворот) и дека неодамна доби близнаци со Шивон Зилис, претседателката на неговата компанија Neuralink.

Недолго потоа доби уште едно дете со пејачката Грајмс, со која е во врска. Неговиот љубовен живот очигледно е комплициран, но и многу продуктивен.

Lucid моментално има активни нарачки за 37.000 автомобили, а во првата половина од оваа година тие произведоа само 1.405. И додека Lucid се мачи со илјадници, Tesla цели на милиони.

Тагови
реклама

Царот е гол! Русите бегаат, сојузниците го напуштаат, пријателите се зафатени со други работи

Read more

Кој е ризикот ако возите со премногу ниски вртежи?

Read more

Грција, Косово и Русија ја спасија Македонија: Во ЕУРО 2024 квалификациите сме во барабан 4

Read more

Ден пред експлозиите на Северен поток биле видени мистериозни дронови

Read more

Авто новости

Кој е ризикот ако возите со премногу ниски вртежи?

Read more

Дали се сериозни со новиот Spaček?

Read more

Како ќе изгледа новата Škoda Superb?

Read more

Ретро е во мода: Citroën го претстави новото лого

Read more
 

Автомобили

  • filter

Bentley претстави подобрена верзија на моделот Bentayga Hybrid

Читај повеќе

Кој е ризикот ако возите со премногу ниски вртежи?

Читај повеќе
  • filter

Дали се сериозни со новиот Spaček?

Читај повеќе
  • filter

Како ќе изгледа новата Škoda Superb?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Ретро е во мода: Citroën го претстави новото лого

Читај повеќе

Volkswagen го сели производството од Германија?

Читај повеќе
  • play_arrow

Светот има нов рекордер во брзо возење во рикверц

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Крај за „чистокрвниот“ V12: Lamborghini го произведе последниот Aventador

Читај повеќе

Електричната G-Class на Mercedes-Benz доаѓа во 2024 година

Читај повеќе