Мелони не сака коалиција со десничарите во Парламентот на ЕУ

Две пан-европски чадор групи на крајно десничарскиот политички спектар не планираат да се спојат, но имаат многу простор за соработка во клучните области, изјави денеска италијанската премиерка Џорџа Мелони.

Шпекулациите за престројување на европските политички групи следеа откако екстремно десничарската партија Алтернатива за Германија (AfD) беше исфрлена од пратеничката група „Идентитет и демократија“ (ID) на популистичките десничарски партии во Европскиот парламент.

Партијата „Италијански бараќа“ на италијанската премиерка е дел од пратеничката група на европските конзервативци и реформисти (ECR), а италијанската лидерка претходно изјави дека гледа допирни точки со елементи на ID, но не и со AfD.

Сепак, Мелони рече дека не очекува промени во структурата на десничарскиот табор во Европа.

„Нема обединување на повидок меѓу ECR и ID. Сепак, тоа не значи дека двете групи не можат да соработуваат за некои прашања, што веќе се случува“, рече Мелони.

Очигледно, додава Мелони, „има заеднички точки, првенствено кога станува збор за борбата против илегалната миграција, попрагматичен пристап кон транзициите, особено зелената транзиција и одбраната на европскиот културен идентитет“.

Еден од главните сојузници на Џорџа Мелони, Lega, е дел од ID, додека нејзиниот друг коалициски партнер, Форца Италија, е член на централно-десничарската мејнстрим група, Европската народна партија (EPP).

Пред изборите за Европскиот парламент во јуни, Мелони рече дека сака на европско ниво да го повтори сојузот што ја одржува нејзината влада во Рим.

„Мислам дека има простор за промени, особено имајќи ја предвид можноста за создавање различни мнозинства од досегашните“, рече Мелони, јасно повикувајќи ги EPP, ECR и ID да соработуваат во следниот состав на ЕП.

Сепак, ова сценарио не изгледа веројатно бидејќи EPP во неколку наврати ја отфрли можноста за соработка со клубовите на претставници во ID, особено со Националниот собир под палката на Марин Ле Пен.

реклама

Рецепт на денот: Пилешко „а ла Тоскана“

Read more

Ангелов бара кружен тек кај збунувачката крстосница со чести сообраќајки во Аеродром

Read more

Кои хороскопски знаци најчесто се разведуваат?

Read more

Алкарас со триумф во Индијан Велс ќе се врати на врвот на АТП листата

Read more

Свет

Путин по 23 години оди во посета на Северна Кореја

Read more

Синот на Нетанјаху oд Флорида ја нападна израелската армија, спомна и предавство

Read more

Грција, Турција и Кипар горат, температурите и до 45 степени Целзиусови

Read more

Рекордно се троши на нуклеарно оружје - која земја купува најмногу?

Read more
 

Вести

Кина отвори истрага за увоз на свинско месо од ЕУ

Читај повеќе

Путин по 23 години оди во посета на Северна Кореја

Читај повеќе

750.000 евра народни пари за апанажите на ДПМНЕ, СДС и ДУИ

Читај повеќе

Синот на Нетанјаху oд Флорида ја нападна израелската армија, спомна и предавство

Читај повеќе

Левица: 6 години Преспански договор – сè подалеку од ЕУ, сè поблиску до бугаризација

Читај повеќе

Муцунски: Ќе се залагам да ја зацврстиме нашата позиција меѓународно и да создадеме можности за засилен раст и развој

Читај повеќе

Миле Јанакиески по 6 години денеска излегува од затвор

Читај повеќе

Горивата поскапуваат на полноќ

Читај повеќе

Грција, Турција и Кипар горат, температурите и до 45 степени Целзиусови

Читај повеќе