Меркел: Бројот на заразени во Германија би можел да биде 19.200 дневно

Б.С.Б.
/ 28.09.2020 / 18:17

Германската канцеларка Ангела Меркел на денешната видеоконференција на ЦДУ изјави дека бројот на новозаразени може да достигне до 19.200 случаи дневно, ако продолжи сегашниот тренд.

На прашањето како канцеларката ја добила таа бројка, нејзиниот гласноговорник Стефен Сиберт изјави дека по состанокот не може да се коментира изјава дадена во внатрешни кругови.

Меркел истакна дека мора да се запре процесот на зараза и да се интервенира.

„Мораме да поставиме приоритети, да ја одржиме економијата отворена, како и училиштата и градинките. Фудбалот овде е споредна работа“, изјави Меркел.

Од Институтот Роберт Кох во саботата соопштија дека има 2.507 новозаразени, а денеска таа бројка е 1.192 нови случаи.

Канцеларката за проблематични ги смета забавите, посетите на ресторани и верските настани.

„Бројот на заразени во Европа е загрижувачки. Мора сè да се преземе во Германија за да не продолжат бројките да растат“, истакна Меркел.

Во Германија од почетокот на епидемијата се регистрирани 286.000 заразени.

реклама

Зошто авионите не летаат преку Тихиот Океан?

Read more

Најнезаборавните пенали во поновата фудбалска историја

Read more

Десет бизарни предмети од Земјата што сега лебдат во вселената

Read more

Зошто зажалив што ја изгледав цела сезона на „Emily in Paris“?

Read more

Свет

СЗО: Ставете ги контактите во изолација

Read more

Силен земјотрес ја погоди Алјаска, издадено предупредување за цунами

Read more

Предупредување од Русија: Постои ризик од епидемии на вештачки вируси

Read more

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Read more

Вести

Најдено починато лице во Затвор Скопје

Читај повеќе

Филипче: Мерките за заштита од COVID-19 кои се во Собранието итно да се донесат

Читај повеќе

Преку партнерството на Httpool со Spotify, брендовите ќе можат да им се обратат на љубителите на музиката

Читај повеќе

Физичка пресметка помеѓу кичевци, eдниот заврши во Ургентен

Читај повеќе

Заев: Има сериозни аргументаци за носењето маски на отворено

Читај повеќе

Заев: Бугарија не бара промена на Уставот

Читај повеќе

Половина од новозаразените се од Скопје, најголемиот дел се од 30 до 39 години

Читај повеќе

Претрес во Кочани, расчистени 11 тешки кражби

Читај повеќе

Познат начинот на оценување во услови на пандемија, првите оценки за учениците до 20 ноември

Читај повеќе