Меркел: Подготвени сме да разговараме за методологијата на преговорите со ЕУ

Загреб, 20 ноември 2019 (МИА) – Германската канцеларка Ангела Меркел денеска во Загреб изјави дека нејзината земја е подготвена да разговара за тоа што би можело да се промени во методологијата за преговори во процесот на проширување на ЕУ.

На прашањето што ќе се случи следно во процесот на пристапување на Албанија и Република Северна Македонија во Европската унија, како и кога Хрватска би можела да влезе во Шенген, Меркел рече дека „не може да се случи да нема ЕУ перспектива за тие земји“.

– Тоа не би било добро, рече Меркел, која за време на заедничката прес-конференција со хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ, изрази и жалење што преговорите со Албанија и Република Северна Македонија не беа отворени за време на последниот состанок на Советот на ЕУ.

Во врска со влезот на Хрватска во Шенген, таа рече дека за тоа мора да се дискутира на ниво на сите земји-членки.

Хрватскиот премиер повтори дека не е реално во Европскиот совет да се одлучува за влез на Хрватска во Шенген во време кога земјата го има претседателството со ЕУ, но наведе дека за тоа сигурно ќе се расправа.

– Што се однесува на Албанија и Северна Македонија, ние ќе дадеме се од себе нивниот процес на приближување кон ЕУ да оди понатаму, рече Пленковиќ.

Пленковиќ додаде дека за Хрватска е важно да најде решение за отворање на пристапните преговори со Албанија и Република Северна Македонија и изрази жалење затоа што не биле отворени досега, пренесува „Јутарњи лист“.

Во врска со францускиот предлог за методологија за прием на нови членки во ЕУ, Пленковиќ повтори дека рамката за преговори, која моментно се користи и за Србија и за Црна Гора, има можност за суспензија на секое поглавје и враќање на веќе привремено затворените поглавја. а во тоа е вклучена и реверзибилноста на процесот.

Тој додаде дека со германската канцеларка разговарал за билатерални и европски теми.

Во Загреб се одржува конгрес на Европската народна партија (ЕПП), која е најсилната политичка група во Европскиот парламент.

реклама

Фотошоп магија: Холивудските ѕвезди позираат со нивните најпознати ликови

Read more

Потресна снимка од Бејрут: Невеста позира во венчаница во момент на експлозијата

Read more

Пет грешки во сексот поради кои изгледате како почетник

Read more

Хороскопски знаци кои најлесно ги освојуваат женските срца

Read more

Свет

На Кипар сослушан сопственикот на бродот што го пренел амониум нитратот во Бејрут

Read more

Хаос во Бејрут: Уапсени 16 луѓе поврзани со експлозијата, протест против владата

Read more

Во Индија над 2 милиона заразени со COVID-19, во Мексико над 50.000 починати

Read more

Гори зградата на Светскиот трговски центар во Брисел

Read more

Вести

Филипче: Малиот Илче од Охрид здрав и расположен заминува во мал групен дом

Читај повеќе

ДИК: Членовите на избирачките одбори ќе добијат за 100% повисок надоместок

Читај повеќе

БИРН: СДСМ победи во Twitter војната на изборите

Читај повеќе

На Кипар сослушан сопственикот на бродот што го пренел амониум нитратот во Бејрут

Читај повеќе

Филипче: Се подготвуваат 16 мини инфективни одделенија во кои ќе се прави брза дијагностика на COVID-19

Читај повеќе
  • play_arrow

Хаос во Бејрут: Уапсени 16 луѓе поврзани со експлозијата, протест против владата

Читај повеќе

Во Индија над 2 милиона заразени со COVID-19, во Мексико над 50.000 починати

Читај повеќе

Земјава подготвена за полошо сценарио со COVID-19 наесен, граѓаните мора да ги почитуваат мерките

Читај повеќе

Турски воени бродови се во борбена готовност крај брегот на Анталија

Читај повеќе