Металика дарежливи во Романија, оставија 250 илјади евра за болница

Пред вчерашниот распродаден концерт во Букурешт американскиот бенд донирал средства на романско здружение кое ја гради првата детска онколошка болница во земјата.

Фондацијата Dăruiește Viață (Дарувај живот) објави на својата facebook страница за донацијата која била направена преку All Within My Hands непрофитабилната фондација на самиот бенд.

Dăruiește Viață е основана во 2012 година, а лани започна со изградба на болницата во Букурешт која се чекува да заврши идната година. Покрај Металика, до сега донирале повеќе од 260 илјади поединци и скоро две илјади компании.

Романија важи за најнеразвиена од сите членки на ЕУ токму поради слабата инфраструктура, но и големата корупција во адмистрацијата. Владата на земјата веќе неколку пати ја одложува изградбата на три болници за кои ЕУ веќе распредели средства.

реклама

Орел улови двометарска ајкула во САД

Read more

Може ќебапи, не може цигари: Кои производи може да ги купувате со картичката Купувам домашно?

Read more

Македонија и уште 9 држави во кои нема McDonald's

Read more

Спасовски: Домашна платежна картичка и за пензионери и неактивни баратели на работа

Read more

Музика

Далај Лама објави нова песна

Read more

Виери, Вентола и Адани снимија песна

Read more

Дуа Липа сака да сними дует со Мадона

Read more

Џастин Бибер обвинет за силување

Read more

Сцена

Прво „Драјв ин синема“ вечерва во Велес

Читај повеќе
  • play_arrow

Далај Лама објави нова песна

Читај повеќе

Бекинсејл: Излегувам со помлади момчиња за да ве нервирам

Читај повеќе
  • play_arrow

[КАЈГАНА препорака] Што да гледате на Netflix во јули?

Читај повеќе
  • play_arrow

Виери, Вентола и Адани снимија песна

Читај повеќе
  • play_arrow

Погледнете го трејлерот за возбудливиот трилер „Fatal Affair“

Читај повеќе
  • play_arrow

Дуа Липа сака да сними дует со Мадона

Читај повеќе

Тамара, Љубо и Атанас од „Медена земја“ ќе одлучуваат за Оскарите догодина

Читај повеќе
  • filter

Како изгледаат денес актерите од „50 First Dates“?

Читај повеќе