Метеор прелета над град со брзина од 53.910 км/ч и ја проби звучната бариера

Камен метеор од 100 килограми го проби звучниот ѕид кога прелета над град во сојузната американска држава Мисури со брзина од 53.910 км/ч.

НАСА соопшти дека метеорот кој светна на небото над Сент Луис се одвоил од појасот астероиди меѓу Марс и Јупитер и стигнал до Земјата.

Иако е тежок околу 100 килограми, бил со големина на кошаркарска топка, велат астрономите.

Локалните медиуми објавија дека на експертите им помогнале пријавите на очевидци од Јужна Дакота и Минесота, како и два видеозаписи за да го реконструираат движењето на метеорот.

Тие утврдиле дека во понеделникот вечерта камениот метеор летал со брзина од 53.910 километри на час со што предизвикал силен звук налик експлозија – што е пробивање на звучниот ѕид.

НАСА со помош на снимки од сателити измери дека метеорот како огнена топка на небото бил посјаен од најсјаното небесно тело на ноќното небо, планетата Венера.

Бил Коук од Канцеларијата на НАСА за метероидни појави во Хантсвил, Алабама изјави дека  метеорот се распаднал на парчиња на 19,3 километри над површината на Земјата.

реклама

Маск: Пирамидите во Египет се изградени од вонземјани

Read more

За јавните личности и приватните газиња

Read more

СЗО: Во моментов нема конечно решение за коронавирусот, а можеби нема ни да има

Read more

Задолжителен Ковид тест за тие што се враќаат во Германија

Read more

Вести

Трамп сака да ја забрани апликацијата ТikTok, а Microsoft преговара да ја купи

Read more

Тинејџер ги хакирал Twitter профилите на Безос, Маск и Гејтс

Read more

Колкава моќ има „големата четворка“ - Amazon, Apple, Google и Facebook?

Read more

Гледајте го во живо лансирањето на роверот Perseverance на Марс

Read more

Гик

Трамп сака да ја забрани апликацијата ТikTok, а Microsoft преговара да ја купи

Читај повеќе

Тинејџер ги хакирал Twitter профилите на Безос, Маск и Гејтс

Читај повеќе

Научници работат на „вештачко Сонце“ вредно 20 милијарди евра

Читај повеќе

Сајбер криминалците ги оштетиле граѓаните а Црна Гора за 1,8 милиони евра

Читај повеќе

Австралија е првата земја во која Facebook и Google ќе плаќаат за вести

Читај повеќе
  • filter

Google објави тизер за новиот смартфон Pixel – што да очекуваме?

Читај повеќе
  • play_arrow

Ново успешно тестирање на Starship

Читај повеќе

Потенцијален лек за COVID-19 од коњски серум се тестира во Аргентина

Читај повеќе
  • filter

Пандемијата ја зголеми побарувачката за видеоигри: Продадени сите конзоли Nintendo Switch

Читај повеќе