Метеор прелета над град со брзина од 53.910 км/ч и ја проби звучната бариера

Камен метеор од 100 килограми го проби звучниот ѕид кога прелета над град во сојузната американска држава Мисури со брзина од 53.910 км/ч.

НАСА соопшти дека метеорот кој светна на небото над Сент Луис се одвоил од појасот астероиди меѓу Марс и Јупитер и стигнал до Земјата.

Иако е тежок околу 100 килограми, бил со големина на кошаркарска топка, велат астрономите.

Локалните медиуми објавија дека на експертите им помогнале пријавите на очевидци од Јужна Дакота и Минесота, како и два видеозаписи за да го реконструираат движењето на метеорот.

Тие утврдиле дека во понеделникот вечерта камениот метеор летал со брзина од 53.910 километри на час со што предизвикал силен звук налик експлозија – што е пробивање на звучниот ѕид.

НАСА со помош на снимки од сателити измери дека метеорот како огнена топка на небото бил посјаен од најсјаното небесно тело на ноќното небо, планетата Венера.

Бил Коук од Канцеларијата на НАСА за метероидни појави во Хантсвил, Алабама изјави дека  метеорот се распаднал на парчиња на 19,3 километри над површината на Земјата.

реклама

Пет розови фламинга во посета на Преспанското Езеро

Read more

Дневен биланс: 141 новозаразен од COVID-19, 4 лица починаа

Read more

Кога кај нас вака: Велосипедска патека долж брегот во Турција, #НаТочак апелира за вакви промени и во Македонија

Read more

Приведен малолетникот кој потпалуваше шума на Tik-Tok

Read more

Вести

Четири вакцини против COVID-19 се тестираат во Мексико

Read more

Еколошка катастрофа: Насуканиот танкер во Маврициус би можело да се преполови

Read more

Twitter сака да ја купи TikTok и да ги преземе американските операции

Read more

SpaceX лансираше ракета со нови Starlink сателити

Read more

Гик

Русија почна со производство на вакцината против COVID-19

Читај повеќе

Индија тестира три вакцини против коронавирусот и е подготвена да ги дистрибуира

Читај повеќе

Женева ќе стане урбана лабораторија за еколошката транзиција

Читај повеќе

Вакцината на Pfizer покажува ветувачки резултати

Читај повеќе
  • play_arrow

Проверете си го знаењето: Ова се седумте најчести научни урбани митови

Читај повеќе
  • play_arrow

Спектакл на небото: Како да го гледате метеорскиот дожд Персеиди?

Читај повеќе

Facebook отстрани 7 милиони објави со лажни информации за коронавирусот

Читај повеќе

Четири вакцини против COVID-19 се тестираат во Мексико

Читај повеќе

TikTok ги претстави првите креатори на кои ќе им плаќа за видео содржини

Читај повеќе