Microsoft издаде последно предупредување за Windows 7 и 8

Седум години подоцна од ветеното, Microsoft ја прекина поддршката за бесплатните ажурирања на компјутерите со Windows 7 и Windows 8.

Опцијата за бесплатно надградба на најновото издание на Windows 11 со помош на клуч за Windows 7 или 8 повеќе не е достапна, а кога беше претставен Windows 10, на корисниците на овие два системи им беше дадена „можност бесплатно да се надградуваат до 2016 година“.

Сепак, Microsoft го продолжи овој рок за цели седум години, без никакво официјално објаснување. Сега на официјалниот сајт објави дека опцијата е прекината, но со оглед на досегашната пракса - пробајте, можеби уште не е доцна.

Сега, се чини дека на овој „премолчен договор“ меѓу Microsoft и корисниците конечно му дојде крајот, па веб-страницата за партнерски центар за уреди на Microsoft соопшти дека „инсталациската патека за се добие бесплатното ажурирање за Windows 7/8 сега е отстранета“.

Ако имате Windows 10, можете бесплатно да го надградите на Windows 11 сè додека вашиот хардвер ги исполнува минималните системски барања.

Се чини дека клучот за Windows 7/8 сè уште работи сè додека верзијата на Windows 11 што се надградува на 22H2 или постара, но ова сепак може да се смета како последно предупредување до корисниците да го надградат новиот оперативен систем.

Тагови
реклама

Нови шокантни детали од Ковачки: Безбеден град го лоцирал возилото со кое била киднапирана Вања во Маџари и кај хотелот Палас

Read more

Потпишан најголемиот договор во историјата на американскиот спорт

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

Путин: Западот никогаш нема да успее да ја ослаби и уништи Русија

Read more

Вести

Американците сега го имаат Roadrunner, убиецот на дронови

Read more

На почетокот биле сиви: Зошто модерните мачки имаат разнобојни очи?

Read more

Се очекува раст на продажбата на персонални компјутери во 2024 година

Read more

Копал компири како казна и нашол древно египетско богатство

Read more
 

Гик

Една од најсјајните ѕвезди ќе исчезне од небото за кратко време

Читај повеќе
  • play_arrow

Избрани најдобрите видеоигри за 2023 година

Читај повеќе
  • play_arrow

Американците сега го имаат Roadrunner, убиецот на дронови

Читај повеќе

Нов тест на крвта открива кои органи стареат најбрзо

Читај повеќе
  • play_arrow

Кое е најгледаното видео на TikTok во 2023 година?

Читај повеќе

Honor ќе претстави три Magic6 флегшип телефони

Читај повеќе

Strava овозможи праќање на приватни пораки помеѓу корисниците

Читај повеќе

Порно сајтовите воведуваат големи промени за корисниците

Читај повеќе
  • filter

Претставен смартфонот OnePlus 12, основниот модел чини 610 долари

Читај повеќе