СЕРИЈА А 2019/20

Милан го претстави Стефано Пиоли за нов тренер

„Мора да работиме, да победуваме и да се бориме за Лигата на шампиони“, рече новиот стратег на „росонерите“ на официјалната презентација.

Ништо од Лучано Спалети, за кого наголемо се пишуваше дека ќе биде нов предводник на Милан. Се оствари најавеното дека репрезентативната пауза Милан ќе ја искористи за промена на клупата, утрово Марко Џампаоло доби отказ, а сега за негов наследник е назначен Стефано Пиоли.

Роден во Парма на 20 октомври 1965, Пиоли потпиша двегодишен договор со Милан. Претходно ги водеше Фиорентина, Интер, Лацио, Болоња, Палермо, Киево, Сасуоло, Пјаченца, Гросето, Парма, Модена и Салернитана.

Навивачите на Милан не се задоволни со изборот и уште синоќа откако стана јасно дека Пиоли, а не Спалети, ќе биде нов стратег, кренаа бунт на социјалните мрежи со хаштагот #PioliOut.

„Сигурен сум дека ќе завршам одлична работа бидејќи имаме добар тим со добри играчи. Сакам да направам тимот да игра фудбал каков што им се допаѓа на играчите, една позитивна и забавна игра за играчите да можат да го дадат максимумот. Фудбал со квалитет и интензитет“, се првите зборови на Пиоли како росонер.

реклама

10 вежби за слабеење кои секој може да ги прави дома

Read more

Борец го совлада Вардар на отворањето од новата сезона во 1.МФЛ

Read more

Заборавени во времето: Напуштени пијана низ Европа

Read more

Сенатот го поддржа Трамп: Едногласно гласаше за забрана на TikTok

Read more

Фудбал

Борец го совлада Вардар на отворањето од новата сезона во 1.МФЛ

Read more

Пирло кандидат за наследник на Сари во Јуве

Read more

Трагичарот Варан: Сакам да се извинам, јас сум виновен за овој пораз

Read more

Драгана Костова е првата жена која ќе тренира машки клуб во Македонија

Read more

Спорт

  • play_arrow

Борец го совлада Вардар на отворањето од новата сезона во 1.МФЛ

Читај повеќе

Пирло кандидат за наследник на Сари во Јуве

Читај повеќе
  • filter

Среќен роденден, Роџер Федерер!

Читај повеќе
  • play_arrow

Трагичарот Варан: Сакам да се извинам, јас сум виновен за овој пораз

Читај повеќе

Драгана Костова е првата жена која ќе тренира машки клуб во Македонија

Читај повеќе

Вавринка објасни зошто го пропушта УС Опен

Читај повеќе
  • play_arrow

Десет клубови кои имаа многу среќа сезонава

Читај повеќе
  • play_arrow

По бурниот меч, на Етихад останаа само Пеп и Зизу

Читај повеќе

Нетс и Меџик ги обезбедија последните две места во плеј-офот на Истокот

Читај повеќе