УЕФА ЛИГА НА ШАМПИОНИ 2021/22

Милан се врати од мртвите, Борусија елиминирана

Синоќа се комплетираше 5. коло од групната фаза во Лигата на шампионите каде Милан го совлада Атлетико и направи вистинска лудница во групата Б. Борусија се соочи со елиминација откако падна во Лисабон.

Група А

Манчестер Сити - ПСЖ 2:1
63' Рахим Стерлинг, 76' Габриел Жезус - 50' Килјан Мбапе

Манчестер Сити со пресврт го доби дербито со ПСЖ и го завери првото место, а сепак и ПСЖ прослави пласман во наредната фаза, иако со пораз, благодарение на тоа што белгиски Бриж доби доби петарда од Лајпциг.

Бриж - Лајпциг 0:5
12', 90'+3 Кристофер Нкунку, 17', 45'+1 Емил Форсбериј, 26' Андре Силва

Табела:
 1. Манчестер Сити 12
 2. ПСЖ 8
 3. Лајпциг 4
 4. Бриж 4

Наредно, последно коло:

Лајпциг - Манчестер Сити
ПСЖ - Бриж

Група Б

Со гол на три минути пред крајот Милан направи изненадување славејќи среде Мадрид против Атлетико и ја запиша првата победа во Лигата на шампионите. Со ова, како и поразот на Порто во Ливерпул, ситуацијата во оваа група сега е крајно неизвесна и три екипи во последното коло ќе се борат за второто место.

Ливерпул - Порто 2:0
52' Тиаго Алкантара, 70' Мохамед Салах

Атлетико - Милан 0:1
87' Жуниор Месиас

Табела:

 1. Ливерпул 15
 2. Порто 5
 3. Милан 4
 4. Атлетико 4

Наредно, последно коло:

Милан - Ливерпул
Порто - Атлетико

Група Ц

Спортинг - Борусија 3:1
30', 39' Педру Гонсалвеш, 81' Педро Поро - 90'+3 Донјел Мален
Црвен картон: 74' Емре Џан (Б)

Лисабонски Спортинг конечно, првпат по сезоната 2008/09, успеа да ја мине групната фаза откако синоќа ја среди Борусија од Дортмунд. Иако во теорија на крајот Германците може да завршат со ист број бодови како и Португалците, во меѓусебниот дуел Спортинг е подобар бидејќи во Дортмунд загуби со минимални 1:0. За Борусија останува Лига Европа.

Бешикташ - Ајакс 1:2
22' Рашид Гезал - 54', 69' Себастјан Халер

Табела:
 1. Ајакс 15
 2. Спортинг 9
 3. Борусија 6
 4. Бешикташ 0

Наредно, последно коло:

Ајакс - Спортинг
Борусија - Бешикташ

Група Д

Работите се избистрија и во Д групата каде фаворитите Реал и Интер се зацементираа на првите две позиции и обезбедија пласман во осминафиналето откако ги совладаа Шахтар и Шериф. Во последното коло во меѓусебниот дуел во Мадрид единствено останува да одлучат кој како прв ќе влезе во жрепката и ќе добие, условно кажано, полесен противник. Молдавски Шериф продолжува во Лига Европа.

Интер - Шахтар 2:0
61', 67' Един Џеко

Шериф - Реал Мадрид 0:3
30' Дејвид Алаба, 45'+1 Тони Крос, 55' Карим Бензема

Табела:
 1. Реал Мадрид 12
 2. Интер 10
 3. Шериф 6
 4. Шахтар 1

Наредно, последно коло:

Реал Мадрид - Интер
Шахтар - Шериф

Натпреварите од последното коло се играат на 7 и 8 декември.

реклама

Главниот украински разузнавач тврди: Путин има двојници, се менуваат по потреба

Read more

Голем неделен хороскоп: Близнаците добиваат „жолт картон“, Бикот конечно ќе ужива

Read more

Се појавија снимки од злогласниот руски „нуклеарен воз“

Read more

Што кралот Чарлс јаде за појадок?

Read more

Фудбал

УЕФА: Сите европски натпревари ќе почнуваат со минута молк

Read more

Како кризата во ОК ќе се одрази на англискиот фудбал?

Read more

Украина сака да биде домаќин на Мундијалот 2030 во фудбал

Read more

Работнички слави 85 години постоење

Read more
 

Спорт

Верувале или не: Саудиска Арабија ќе организира Зимски игри

Читај повеќе

УЕФА: Сите европски натпревари ќе почнуваат со минута молк

Читај повеќе

Хамилтон без победа сезонава, но со плата од 46 милиони евра

Читај повеќе
 • play_arrow

Како кризата во ОК ќе се одрази на англискиот фудбал?

Читај повеќе

Украина сака да биде домаќин на Мундијалот 2030 во фудбал

Читај повеќе
 • play_arrow

15 неверојатни иновации во Ф1 

Читај повеќе

Работнички слави 85 години постоење

Читај повеќе

Заминува уште еден великан: Игуаин ќе ги закачи копачките

Читај повеќе

Јунајтед признава дека погреши со Роналдо, ќе го пушти да си оди во јануари

Читај повеќе