Мисија на Марс: Повторно одложено лансирањето на Perseverance

Американската вселенска агенција НАСА го одложи лансирањето на роверот Perseverance на Марс, поради контаминација. Лансирањето беше планирано за 17 јули, па одложено за 20 јули, а сега 22 јули е новиот датум.

Роверот и малиот хеликоптер Ingenuity, сместен во неговата внатрешност, се спремни за лансирање, но ќе почекаат поради технички проблеми.

„Потребно е дополнително време да се реши проблемот со контаминација во линиите за поддршка“, соопштија од НАСА.

Агенцијата објави и фотографија од подготвениот ровер кој ќе биде лансиран од Кејп Канаверал на Флорида, со помош на ракетата Atlas V, објави CNET.

реклама

Како да го зголемите нивото на тестостерон на природен начин?

Read more

Спектакл на небото: Како да го гледате метеорскиот дожд Персеиди?

Read more

Disney го згасна брендот „20th Century Fox“

Read more

Мистерија на Арктикот подгрева теории на заговор: Што се крие на замрзнатиот континент?

Read more

Вести

Четири вакцини против COVID-19 се тестираат во Мексико

Read more

Еколошка катастрофа: Насуканиот танкер во Маврициус би можело да се преполови

Read more

Twitter сака да ја купи TikTok и да ги преземе американските операции

Read more

SpaceX лансираше ракета со нови Starlink сателити

Read more

Гик

  • play_arrow

Спектакл на небото: Како да го гледате метеорскиот дожд Персеиди?

Читај повеќе

Facebook отстрани 7 милиони објави со лажни информации за коронавирусот

Читај повеќе

Четири вакцини против COVID-19 се тестираат во Мексико

Читај повеќе

TikTok ги претстави првите креатори на кои ќе им плаќа за видео содржини

Читај повеќе
  • filter

Еколошка катастрофа: Насуканиот танкер во Маврициус би можело да се преполови

Читај повеќе
  • play_arrow

25 најдобри Single Player видеоигри во 2020

Читај повеќе

Twitter сака да ја купи TikTok и да ги преземе американските операции

Читај повеќе

Сенатот го поддржа Трамп: Едногласно гласаше за забрана на TikTok

Читај повеќе
  • play_arrow

SpaceX лансираше ракета со нови Starlink сателити

Читај повеќе