Мобилизација или евакуација: Како изгледа мапата на летови од Москва и Санкт Петербург?

Од моментот кога рускиот претседател Владимир Путин вчераутро издаде наредба за мобилизирање на резервните сили кои бројат 300.000 мажи на военоспособна возраст, започна масовното резервирање летови до дестинации надвор од земјата.

Така за кратко време беа распродадени сите летови кон Ерменија, Србија и Турција. Руските граѓани веднаш резервирале билети за да избегаат од земјата и на тој начин да избегнат одење на бојното поле и учество во агресијата против Украина.

Колку само вчера имаше гужва на руските аеродроми најдобро покажува анимацијата на веб-страницата Flight Radar, која ги следи летовите на авионите.

URL

„Денеска поаѓаат летови од Москва и Санкт Петербург. AP известува дека меѓународните летови кои поаѓаат од Русија се или распродадени или нагло се зголемени откако Путин најави мобилизација на резервисти“, објави FlightRadar24.

Авиобилетите на црниот пазар достигнуваат цени и до вртоглави 10.000 евра.

Тагови
реклама

Направете брз тест со ладна вода и дознајте дали имате здраво срце

Read more

Неделен хороскоп од 29 мај до 4 јуни: Што ви предвидуваат ѕвездите?

Read more

Сирена – секс поза што прави чуда за мажите со мал пенис

Read more

Која храна докажано го намалува нивото на холестерол?

Read more

Свет

Јапонскиот премиер го отпушти сопствениот син бидејќи правел забава во неговата резиденција

Read more

Русија: Украинците ја нападнаа Москва со дронови

Read more

ОН ја објави листата на топ 10 најнаселени градови во светот за 2023 година

Read more

Северна Кореја ја извести Јапонија дека планира да лансира сателит

Read more
 

Вести

Уништен мурал со Ѓоковиќ во Косово, по неговата порака на Ролан Гарос

Читај повеќе

Кривична пријава за полициски командир во Виница

Читај повеќе

Театарот „Сенки и облаци“ објави повик за уметнички резиденцијален престој

Читај повеќе

Јапонскиот премиер го отпушти сопствениот син бидејќи правел забава во неговата резиденција

Читај повеќе

СДСМ: Скопје е пред банкрот

Читај повеќе

Почна етапната исплата на пензиите

Читај повеќе
  • play_arrow

Русија: Украинците ја нападнаа Москва со дронови

Читај повеќе

Паѓаат цените на нафтата

Читај повеќе

Изменет сообраќаен режим во Скопје

Читај повеќе