Мобилизација или евакуација: Како изгледа мапата на летови од Москва и Санкт Петербург?

Од моментот кога рускиот претседател Владимир Путин вчераутро издаде наредба за мобилизирање на резервните сили кои бројат 300.000 мажи на военоспособна возраст, започна масовното резервирање летови до дестинации надвор од земјата.

Така за кратко време беа распродадени сите летови кон Ерменија, Србија и Турција. Руските граѓани веднаш резервирале билети за да избегаат од земјата и на тој начин да избегнат одење на бојното поле и учество во агресијата против Украина.

Колку само вчера имаше гужва на руските аеродроми најдобро покажува анимацијата на веб-страницата Flight Radar, која ги следи летовите на авионите.

URL

„Денеска поаѓаат летови од Москва и Санкт Петербург. AP известува дека меѓународните летови кои поаѓаат од Русија се или распродадени или нагло се зголемени откако Путин најави мобилизација на резервисти“, објави FlightRadar24.

Авиобилетите на црниот пазар достигнуваат цени и до вртоглави 10.000 евра.

Тагови
реклама

Како Путин реагира додека Лукашенко му држи лекција дека Русите му бегаат

Read more

Откриени платите на возачите во Формула 1 за 2022 година

Read more

Збогум Pro Max, Apple воведува нова класа на телефони

Read more

Ретро е во мода: Citroën го претстави новото лого

Read more

Свет

Русија тврди дека нема да бара екстрадиција на оние кои ја напуштија земјата за да избегнат мобилизација

Read more

Младите Иранки се кренаа против старците „заглавени во времето“ - на повидок револуција

Read more

Како Путин реагира додека Лукашенко му држи лекција дека Русите му бегаат

Read more

Објавена детална анализа: Колку е голема руската, а колку украинската армија?

Read more
 

Вести

Русија тврди дека нема да бара екстрадиција на оние кои ја напуштија земјата за да избегнат мобилизација

Читај повеќе

Во Куманово утре почнуваат 25. Денови на комедија

Читај повеќе

Извештај на ОЕЦД: Околу 700.000 Македонци живеат надвор од државата

Читај повеќе

Кај тетовско Желино возило излета во Вардар, се трага по луѓето

Читај повеќе
  • play_arrow

Младите Иранки се кренаа против старците „заглавени во времето“ - на повидок револуција

Читај повеќе

Левица: Додека Лимани се луксузира, работниците четири месеци не зеле плата

Читај повеќе
  • play_arrow

Како Путин реагира додека Лукашенко му држи лекција дека Русите му бегаат

Читај повеќе

Објавена детална анализа: Колку е голема руската, а колку украинската армија?

Читај повеќе

Саботажа или дефект: Никој не знае како се оштети гасоводот Северен поток 

Читај повеќе