МОТО ГП 2021

Мото ГП: Откажана трката во Аргентина, Бањаја победи во Арагон

Трката за Големата награда на Аргентина од Mото ГП шампионатот е откажана поради пандемијата на коронавирусот, соопштија организаторите, изразувајќи жалење поради одлуката.

„Пандемијата, логистичките огрничувања и штетата нанесена врз инфраструктурата наложуваат нејзино откажување“, прецизираа организаторите на Големата награда на Аргентина.

По ова откажување, календарот на Мото ГП остана со 18 трки.

До крајот на сезоната преостануваат уште пет трки. Наредниот викенд ќе се вози Големата награда на Сан Марино и Римини, потоа следиваат ГП на Америка, Емилија-Ромања и Алгарве. Викендов на Големата награта на Арагон победи Франческо Бањаја од тимот на Дукати Леново. Втор заврши Марк Маркес, а на подиумот како трет се искачи и Жоан Мир.

URL

Сезоната во Мото ГП шампионатот завршува на 14 ноември со трката во Валенсија.

Освен Аргентина, сезонава беа откажани и трките во Финска, Јапонија, Тајланд, Австралија и Малезија.

Во генералниот пласман моментално води Фабио Куартараро со 214 поени, пред Франческо Бањаја со 161 и Жоан Мир со 157.

Тагови
реклама

Избрани 31 градоначалник во првиот круг, ВМРО-ДПМНЕ со најмногу победници

Read more

Малолетната ќерка на Хајди Клум позираше со разголени гради за Rollacoaster

Read more

Апасиев: Имаме советници во над 30 општини

Read more

Кање со бизарна маска се појави на свадба кај синот на најбогатиот човек во светот

Read more

Останати спортови

Во античка Олимпија запален олимпискиот оган за ЗОИ Пекинг 2022

Read more

Мекгрегор објави навреди кон Хабиб, па го избриша твитот

Read more

Приведен сопругот на убиената атлетичарка Тироп

Read more

Мекгрегор објави фотографија со џоинт: Побогат сум од цел УФЦ

Read more
 

Спорт

МЗТ Скопје поуспешен на гостувањето кај Еуро Никел

Читај повеќе

АТП листа: Федерер испадна од топ 10

Читај повеќе
  • play_arrow

Во античка Олимпија запален олимпискиот оган за ЗОИ Пекинг 2022

Читај повеќе

Одбивањето да се вакцинира ќе го чини Ирвинг 200 милиони долари

Читај повеќе
  • play_arrow

Мурињо: Требаше да победиме, најмалку нерешено

Читај повеќе

Клоп во Салах гледа најдобар фудбалер во светот

Читај повеќе

Дебитантско финале на Индијан Велс

Читај повеќе

Ф1: Објавен календарот за новата сезона со рекордни 23 трки

Читај повеќе

Циципас и Зверев испаднаа од Индијан Велс

Читај повеќе