Може да биде и штетен: Руски кардиолог откри кои луѓе не треба да јадат лук

Лукот е исклучително здрав, помага при регулирање на шеќерот во крвта, штити од габични инфекции и патогени бактерии, вируси и паразити. Но, во кои случаи може да наштети?

Неговата главна состојка е алицинот кој го подобрува имунитетот, но и кардиоваскуларниот систем. Лукот е здрав кога се јаде свеж, а рускиот кардиолог Светлана Павличен советува барем 10 минути да го оставиме лукот сечкан да отстои, за да може алицинот да делува со полна пареа.

„Лукот својот мирис го должи на алицинот кој содржи сулфур. Има важна улога во превенција на кардиоваскуларни болести. Кога ќе влезе во крвта, алицинот е вклучен во синтеза на хидроген сулфид кој ги опутша ѕидовите на крвните садови и помага во нормализација на крвниот притисок. Целиот лук не содржи алицин, тој се формира кога ќе дојде во контакт со воздухот. Исечениот лук треба да го изгмечите и оставете 10 до 15 минути пред употреба во готвењето“, вели докторката и предупредува на можните компликации што може да ги предизвика консумирањето.

„Лукот е прилично агресивен производ, не треба да го јадете на празен желудник. Може да ја оштети слузокожата на желудникот. Лукот е контраиндициран кај пациенти со инфламаторни заболувања на гастроинтестиналниот тракт во акутна фаза“, тврди докторката.

Потсетува дека не треба да го комбинирате со лекови кои се користат за лечење проблеми со циркулацијата, ја разредува крвта и со тоа спречува стареење на згрутчувањето.

Исто така, во бременост или доење не е препорачливо консумација на лук како лек.

Тагови
реклама

Ослиќ – како влијае на организмот најпопуларната славска риба?

Read more

5 хороскопски парови кои ќе се заљубат во 2024 година

Read more

Прашање за ракија на британскиот „Милионер“ што само мама знае да го одговори

Read more

Добитник на лото се откажа од 37 милиони евра, причината е потресна

Read more

Здравје

Ослиќ – како влијае на организмот најпопуларната славска риба?

Read more

Белиот ориз е лош за срцето кoлку и шеќерот

Read more

Дали смеете да јадете јајца ако имате висок холестерол?

Read more

Зошто повеќето жени забременуваат за време на новогодишните празници?

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Водителка покажа среден прст во живо

Читај повеќе

Рецепт на денот: Пита со компири и пилешко

Читај повеќе

Добитник на лото се откажа од 37 милиони евра, причината е потресна

Читај повеќе

Во кои хороскопски знаци се раѓаат најголемите манипулатори?

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто жените се подобри во мултитаскинг?

Читај повеќе
15 идеи како сами да направите новогодишни украси

15 идеи како сами да направите новогодишни украси

Читај повеќе

Ослиќ – како влијае на организмот најпопуларната славска риба?

Читај повеќе

Најчестите грешки што ги правиме кога вежбаме

Читај повеќе
  • play_arrow

Прашање за ракија на британскиот „Милионер“ што само мама знае да го одговори

Читај повеќе