Муцунски: Кај кафеаната во склоп на ОУ ,,Блаже Конески” ќе се изгради детска градинка

​Скопје, 30 ноември 2021 (МИА) – На иницијатива на градоначалникот Тимчо Муцунски, Советот на Општина Аеродром на денешната седница донесе две важни одлуки – за изградба на нова градинка на местото од кафаната во склоп на ОУ ,,Блаже Конески” и за бришење на две маркици за градење на станбени згради, на чие место сега е предвидено парковско зеленило, информираат денеска од Општината.

Со оваа одлука, додаваат оттаму, проблемот на граѓаните кој го имаа со места во градинките конечно ќе биде решен, а продолжува и заложбата за зачувување на зелените површини во урбаното јадро на општината.

-Денеска на моја иницијатива, Советот на Општина Аеродром донесе одлука за изградба на нова детска градинка на местото на кафаната во училишниот двор на ОУ ,,Блаже Конески”, проблем на кој мичуринци беа особено гневни. Повеќегодишниот проблем на граѓаните со места во градинките конечно се решава и граѓаните можат да бидат спокојни. Исто така на денешната седница советот донесе одлука за укинување на две градежни маркици на потегот помеѓу Перла Бјанка и Маркет ЗУР, каде од сега наместо колективни згради е предвидено парковско зеленило. Со овие одлуки Општина Аеродром јасно става на знаење дека потребите и мислењето на граѓаните се и наш приоритет и дека со нас како локална власт имаат партнер во решавање на сите проблеми со кои се соочуваат, вели градоначалникот на Општина Аеродром Тимчо Муцунски.

Од Општината посочуваат дека оваа одлука на советот е втора во низата одлуки со кои се поништуваат градежни маркици кои, како што велат, се против волјата на граѓаните. Како Општина, додаваат, „се обврзуваме пред граѓаните дека и во иднина ќе следат проекти кои се од општ и јавен интерес, со цел Аеродром да биде општина на која сите ќе бидат горди.“

реклама

Што следи по омикрон и кога конечно ќе заврши пандемијата?

Read more

Надал се пласираше во четвртфинале, Ѓоковиќ дозна одлична вест

Read more

Чаша вода наутро на празен стомак? Да, само под еден услов

Read more

Од женски агол: Пет вистини за сексот кои никој не ви ги кажал

Read more

Македонија

Активни 20.250 случаи на заразени со COVID-19

Read more

Сончево, многу студено и ветровито

Read more

ЕСМ ги потпиша договорите со БЕГ, објавени детали

Read more

Зошто Скопје треба да стане Зона 30?

Read more
 

Вести

Правилата за влез во Грција продолжени за уште две недели

Читај повеќе

Изгубена генерација: Зголемен бројот на самоубиства кај младите поради пандемијата

Читај повеќе

Премиерката на Нов Зеланд ја откажа венчавката поради 12 нови случаи во земјата

Читај повеќе
  • play_arrow

Новинарка во Турција уапсена бидејќи го навредила Ердоган на Twitter

Читај повеќе

Активни 20.250 случаи на заразени со COVID-19

Читај повеќе

Сончево, многу студено и ветровито

Читај повеќе

Триесет дена притвор за жител на Порој кај кого беше најдено оружје и муниција

Читај повеќе

ЕСМ ги потпиша договорите со БЕГ, објавени детали

Читај повеќе

Голем пад на вредноста на биткоин

Читај повеќе