Музејот Лувр повторно отворен за посетители

По три месеци, музејот Лувр ќе ги отвори вратите за посетителите, под строги правила за заштита од коронавирус.

Мерките за заштита ќе останат во сила најрано до септември. Посетителите треба да носат заштитна маска и да држат дистанца.

Пред сликата на Мона Лиза се поставени столпчиња и ленти, со цел да им се дозволи на посетителите да го зачуваат растојанието.

Резервацијата на влезницата се советува да се направи преку интернет, бидејќи само таа гарантира влегување во музејот, освен ако музејот нема продадено 400 влезници за секој половина час на влегување, тогаш туристите ќе можат да купат влезница на самиот влез.  

Дневно се очекуваат меѓу 8 и 10.000 посетители, наместо вообичаените 40.000. 

Лувр е еден од најпосетените музеи во светот со 10 милиони посетители, дури 75 проценти се странски туристи. 

Тагови
реклама

Зошто авионите не летаат преку Тихиот Океан?

Read more

Зошто зажалив што ја изгледав цела сезона на „Emily in Paris“?

Read more

Зошто Шведска нема „втор бран“ на COVID-19?

Read more

Нови мерки: Угостителите ќе работат до 23 часот, администрацијата од дома, а јавниот превоз со 50% капацитет

Read more

Свет

Италијански региони воведуваат полициски час

Read more

Нов дневен рекорд на заразени во Чешка, вонредна седница на Владата

Read more

Силен земјотрес прекина интервју на исландската премиерка

Read more

Трамп призна дека има сметка во кинеска банка

Read more

Вести

Вакцини против грип кон крајот на месецов, бесплатни за ризичните групи

Читај повеќе

Тешко повреден пешак, за брзо возење казнети 75 возачи

Читај повеќе

Италијански региони воведуваат полициски час

Читај повеќе

Кривична пријава за скопјанец поради измама преку социјалните мрежи

Читај повеќе

Нови 777 казни за неносење заштитна маска

Читај повеќе

Нов дневен рекорд на заразени во Чешка, вонредна седница на Владата

Читај повеќе
  • play_arrow

Силен земјотрес прекина интервју на исландската премиерка

Читај повеќе

Трамп призна дека има сметка во кинеска банка

Читај повеќе

Нови мерки: Угостителите ќе работат до 23 часот, администрацијата од дома, а јавниот превоз со 50% капацитет

Читај повеќе