париз

filter

Рим и Париз пред векови и денес

Рим и Париз ги замислуваме како огромни градови и во минатото. Но, она што се денес не е ниту близу до она што биле во минатото.
Read more
filter

19 јули 1900, отворено Париското метро

Првата идеја за изградба на подземна железница во Париз датира од 1845 година кога железничките компании и француската Влада почнале преговори. Дури во 1896 се договориле усвојувајќи го проектот на инженерот Филжанс Бјевни.
Read more

Музејот Лувр повторно отворен за посетители

По три месеци, музејот Лувр ќе ги отвори вратите за посетителите, под строги правила за заштита од коронавирус.
Read more
реклама

Мурињо ни се фати за 5 сантиметри: Нѐ накодоши дека головите ни се ниски

Read more

Емоционално интелигентните луѓе никогаш нема да ги кажат овие реченици

Read more

Во Србија се урна воен авион, пилотот загина

Read more

Трудница го спаси сопругот од напад на ајкула

Read more