КОБИ Vs. КОБИ

MVP – краток анимиран филм инспириран од легендата Коби Брајант

Полското студио за анимација FUMI Studio објави краток анимиран филм инспириран од кошаркарската легенда Коби Брајан кој почина минатиот месец во хеликоптерска несреќа.

„Кошаркарскиот шампион се бори против својот најголем непријател – самиот себе. MVP е краток анимиран филм за надминувањето на своите слабости и борбата против препреките со кои се соочуваме“, стои во описот на видеото.

„Одлучивме да го користиме бројот на дрес 28, бидејќи станува збор само за инспирација. За нас, секој може да биде Црната Мамба. Тоа не е само име или број, тоа е избор за начинот на кој живееш и како си станал најдобрата верзија на себе“, пишуваат авторите.

Режисер и аниматор на MVP е 35-годишниот Артур Маркол, а продуценти се Пјотр Фурманкиевич и Матеуш Мишалак.

Филмот ги има освоено следните награди: Special Mention (Baltic Independent Film Festival), Cartoon Kids Award (Cartoon Club Festival of Animation Cinema and Comics), Special Mention in the Children's Category (Anima Cordoba International Animation Festival) и Hollywood Eagle Animation Award (20th Polish Film Festival in Los Angeles).

Во 2018 година Коби Брајант освои Оскар за краткометражниот анимиран филм „Dear Basketball“, базиран на неговата проштална порака, кога се повлече од кошарката во 2015 година. Филмот го направи заедно со аниматорот на Disney, Глен Кејн.

реклама

Што треба да јадете за да набилдате мускули побрзо?

Read more

Третиот убиец на Саздовски екстрадиран и спроведен во земјава

Read more

Никогаш не вртете грб на гладна камила: Најопасните селфи фотографии

Read more

Дали Швеѓаните го победија коронавирусот со нивната стратегија?

Read more

Филм & ТВ

Погледнете го трејлерот за новиот филм „Love and Monsters“ со Дилан О’Брајан

Read more

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Read more

„Tenet“ заработи над 250 милиони долари на светскиот бокс-офис

Read more

Ново реално шоу, главна награда – лет во вселената

Read more

Сцена

  • play_arrow

Погледнете го трејлерот за новиот филм „Love and Monsters“ со Дилан О’Брајан

Читај повеќе
  • play_arrow

Најмудрите зборови на Милан Младеновиќ што важат и денес

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Читај повеќе

„Њу ордер“ се пофалија со наградата од фестивалот Скопје Синема Сити

Читај повеќе
  • play_arrow

„Tenet“ заработи над 250 милиони долари на светскиот бокс-офис

Читај повеќе

Ново реално шоу, главна награда – лет во вселената

Читај повеќе

Два дена „Тивко кино“ на Синедејс

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Награди Еми 2020: Без црвен тепих, гламур во пижами

Читај повеќе

Премиера на „ТМ“ – македонскиот филм снимен со 0 денари буџет

Читај повеќе