Израелската претставничка исвиркана на генералната проба на Евровизија

Пејачката Еден Голан, претставничка на Израел на Евровизија, синоќа на генералната проба за втората полуфинална вечер ја изведе својата песна „Hurricane“, но дел од публиката во салата го исвирка нејзиниот настап.

Израелскиот јавен сервис Kan издаде соопштение во кое се вели дека „Еден гордо излезе на сцената на генералната проба и приреди неверојатен настап“, пишува Times of Israel.

Да потсетиме, Еден Голан мораше да го промени текстот на нејзината песна за да може да учествува на натпреварот, а организаторите се загрижени за нејзината безбедност.

Нејзината песна првично беше наречена October Rain, но се сметаше дека текстот алудира на нападите на 7 октомври. Прекршувајќи ги правилата за политичка неутралност, Еден мораше да го промени текстот за да ѝ биде дозволено да се натпреварува.

URL

Меѓутоа, проблемите продолжија и по промената на текстот.

Во Малме, каде што се одржува овогодинешната Евровизија, имаше пропалестински протести, кои ја загрозија безбедноста на Еден.

Затоа полицијата ѝ препорача на израелската претставничка да се држи подалеку од очите на јавноста освен за време на настапот, објави Euronews. Ја советувале да не ја напушта хотелската соба, за да не ја ризикува нејзината безбедност.

Еден се огласи со надеж дека ќе успее да ги обедини луѓето со својата музика.

„Дојдов овде да го покажам мојот глас, да ја споделам мојата љубов, мојот дар од Бога и со надеж да ги натерам луѓето да почувствуваат нешто и да оставам трага во нивните души и да се обединам со музиката“, изјави Голан за Reuters во понеделникот.

Организаторите исто така забранија истакнување на знамиња кои не се признати државни знамиња или знамиња на ЛГБТИ заедницата, што во превод значеше забрана на знамето и другите симболи на Палестина.

Тагови
реклама

Музика

Шакира: Пике ме влечеше надолу

Read more

3 јули 1971, починал легендарниот Џим Морисон

Read more

Мајкл Џексон остави долг од 500 милиони долари

Read more

Фан ја тужи Мадона поради премногу експлицитен настап: Изложеност на порнографија без предупредување

Read more
 

Сцена

  • filter

Скарлет Јохансон се прошета на црвениот тепих во хит летен модел

Читај повеќе
  • play_arrow

Објавен трејлерот за долго очекуваниот Gladiator II

Читај повеќе

Доаѓа продолжение на култниот The Devil Wears Prada, но ќе глуми ли и Ен Хатавеј?

Читај повеќе

Зошто генерацијата Z исклучува филм кога се појавува секс сцена?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледа денес детективот Мозер од Kommissar Rex?

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Читај повеќе
  • play_arrow

Еден од најскапите филмови во историјата: Бред Пит во улога на Ф1 возач

Читај повеќе

Уште една славна личност вмешана во смртта на Метју Пери

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 15 актери и актери кои глумеа стрејт ликови, а самите не се

Читај повеќе