Македонија

МЗ: Досега 1.069 деца примиле МРП вакцина

6. јануари 2019 - 15:12 | МИА

Скопје, 6 јануари 2019 (МИА) – Во текот на денешниот ден, до 13 часот вакцинирани се 11 деца со МРП вакцина. Досега вакцинирани се 1.069 деца. До овој момент, нема нови потврдени случаи на новозаболени лица од морбили (мали сипаници), соопшти Министерството за здравство.

Од Министерството потсетуваат дека децата кои се невакцинирани нема да бидат примени во детските градинки, со цел да се спречи ширењето на епидемијата прогласена во Скопје.

Вакциналните пунктови „Јане Сандански“, „Бит пазар“ и „Букурешт“ утре ќе работат од 7:30 до 13 часот.

Коментирај