На повидок револуција во атлетиката, причина е скокот на Супермен од Јамајка

Натпреварувањето во скок во далечина никогаш повеќе нема да биде исто ако се суди според актуелните најави кои доаѓаат од светот на светската атлетика.

Имено, на неодамна завршеното Светско првенство во Будимпешта, забележан е несекојдневен скок на Јамајканецот Кери МекЛиод (25), кој падна директно на глава.

МекЛиод всушност се сопна за време на подготовката, а при доскокот за жал се повреди.

Ситуацијата извесно време беше предмет на потсмев на социјалните мрежи каде Јамајканецот го доби и прекарот Супермен.

URL

Сепак, луѓето од светската атлетика многу посериозно ја сфатија целата ситуација, па ќе има коренити промени.

Планот е да се модифицира линијата (даската) од која скокаат спортистите по земањето залет на таков начин што ќе ја намали можноста за несакани ситуации како онаа спомената во Будимпешта.

Не се знае како ќе изгледа сето тоа и што точно ќе биде различно, но јасно е дека на тоа ќе се работи во најкус можен рок.

Тагови
реклама

Нови шокантни детали од Ковачки: Безбеден град го лоцирал возилото со кое била киднапирана Вања во Маџари и кај хотелот Палас

Read more

Потпишан најголемиот договор во историјата на американскиот спорт

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

Кои моменти од детството децата ќе ги паметат засекогаш?

Read more

Останати спортови

Потпишан најголемиот договор во историјата на американскиот спорт

Read more

Претседателот на УФЦ: Американците се пи*ки, Хабиб и Русите за час би нѐ освоиле

Read more

Спортска повреда: Му замрзнал пенисот за време на скијачка трка

Read more

Чех испиша историја во Англија: Прв професионалец во два различни спорта

Read more
 

Спорт

Заврши есенскиот дел во 1.МФЛ, мешаница на врвот и на дното

Читај повеќе

Потпишан најголемиот договор во историјата на американскиот спорт

Читај повеќе
  • play_arrow

Лејкерс го освоија НБА купот – МВП трофејот за Леброн Џејмс

Читај повеќе
  • play_arrow

Македонија ЃП бара оставки во Судиската организација

Читај повеќе
  • play_arrow

Ајнтрахт го декласира Баерн – пукна петарда во мрежата на Нојер

Читај повеќе
  • play_arrow

Што се случува во Евертон?

Читај повеќе

Анчелоти: Не ми требаат пари, не би заминал во Саудиска Арабија за 500 милиони евра

Читај повеќе
  • play_arrow

Fun with Flags со Фримпонг од Леверкузен

Читај повеќе
  • play_arrow

Како се менува рамнотежата на моќ во светскиот фудбал?

Читај повеќе