Најчестите митови за контрацепција кои се опасни по вашето здравје

Методите и средствата за контрацепција ве штитат од непланирана бременост, а некои и од сексуално преносливи болести. Овие теми за жал сѐ уште се табу, што придонесува за ширење на разни митови кои може да имаат штетни последици по здравјето.

Ова се најчестите митови поврзани со контрацепција во кои мора веднаш да престанете да верувате и да се информирате со цел да престане нивното ширење:

МИТ: Не може да забремениш ако користиш антибеби пилули

 

Оралната контрацепција не е секогаш 100% сигурна, дури и кога строго се држите до планот за земање на апчињата. Ако случајно пропуштите да земете пилула, задолжително користете дополнителна заштита. Исто така, одредени антибиотици може да го „поништат“ дејството на антибеби пилулата, па секако раговарајте со својот лекар и гинеколог во случај да треба да земате антибеби пилула и антибиотик истовремено.

МИТ: Доењето штити од забременување

Вистина е дека пролактинот, хормонот што помага да се произведува мајчино млеко, ја спречува овулацијата. Затоа жените немаат менструален циклус додека дојат. Сепак, гинеколозите не препорачуваат ова да се користи како сигурен метод за контрацепција бидејќи секогаш постојат исклучоци.

МИТ:  Може да пушите цигари ако користите антибеби пилула

Хормоните во пилулите за контрацепција, естроген и прогестин, во комбинација со пушењето може да предизвикаат сериозни проблеми со срцето. Аритмиите може да бидат многу силни и потресни и се препорачува задолжително да се исклучи комбинацијата на овие два фактори.

 МИТ: Не ви треба кондом ако партнерот/партнерката е здрав/а

Се проценува дека секоја година има нови 357 милиони нови инфицирани со сексуално преносливи болести. Никогаш не верувајте на збор дека потенцијалните сексуални партнери се здрави бидејќи и самите не би можеле со сигурност да знаат. Двата вируси на HPV и HSV се многу тешки за откривање на рутински прегледи, а може да предивикаат сериозни последици по женското здравје.

реклама

Три најдобри протеини за здравo срце

Read more

Неделен хороскоп од 15 до 21 јули според руски астролог

Read more

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Read more

Се огласи Меланија Трамп: Монструм!

Read more

Здравје

Три најдобри протеини за здравo срце

Read more

Што ни се случува во телото ако цел ден сме под клима?

Read more

Кои пијалаци го замастуваат црниот дроб?

Read more

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Read more
 

Магазин

  • play_arrow
  • filter

Кејт Мидлтон се појави на Вимблдон и ја одушеви публиката

Читај повеќе

Неделен хороскоп од 15 до 21 јули според руски астролог

Читај повеќе

Каде во светот жените имаат најбујни гради?

Читај повеќе

Три најдобри протеини за здравo срце

Читај повеќе
  • play_arrow

Вежба со која ќе топите масти и кога спиете

Читај повеќе

Што ни се случува во телото ако цел ден сме под клима?

Читај повеќе
  • filter

Која Џорџа Мелони си денес?

Читај повеќе

Кои пијалаци го замастуваат црниот дроб?

Читај повеќе

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Читај повеќе