репродуктивно здравје

Што никогаш не треба да правите пред секс?

Жените никако не треба да уринираат пред секс, бидејќи ако уринираат пред тоа го зголемуваат ризикот од болни уринарни инфекции.
Read more

Најчестите митови за контрацепција кои се опасни по вашето здравје

Методите и средствата за контрацепција ве штитат од непланирана бременост, а некои и од сексуално преносливи болести.
Read more

Шпанија: Абортус на 16 без дозвола од родителите и боледување за жените со болни менструации

Read more

Овулација: Што е тоа и како точно се пресметува?

Овулацијата е процес во кој зрелата јајце-клетка се ослободува од јајниците. Се јавува приближно на 14-тиот ден од циклусот, а во моментот на овулација шансите за бременост се поголеми.
Read more

Во Италија абортусот е легален, но ретко кој лекар го прави

Гинекологот Микеле Маријано четириесет години бил единствениот лекар кој правел абортуси во конзервативната италијанска провинција Молизе.
Read more

Шкотска изгласа бесплатни влошки и тампони, а Македонија се соочува со менструална сиромаштија

Шкотска стана првата земја во светот што дозволи бесплатен и универзален пристап до менструални продукти, вклучувајќи хигиенски влошки и тампони, во јавните објекти, што е пресвртна победа за глобалното движење против менструална сиромашти
Read more
реклама

Откриен нов вид „екстремно агресивна“ змија

Read more

3 симптоми на висок холестерол кои можат да се забележат на телото без тестирање

Read more

Голем неделен хороскоп од 17 до 23 јуни

Read more

Рецепт на денот: Пилешко „а ла Тоскана“

Read more