Шпанија: Абортус на 16 без дозвола од родителите и боледување за жените со болни менструации

МИА/КАЈГАНА
/ 15.12.2022 / 17:33

Шпанскиот Парламент денеска усвои пионерски закон за сексуално и репродуктивно здравје со кој на девојките на возраст од 16 и 17 години им се дозволува да абортираат без согласност од родителите. Исто така, со Законот се предвидува и платено боледување за жените кои страдаат од болни менструации.

– Овие подобрувања обезбедуваат слобода над сопственото тело и го потврдуваат статусот на полноправни граѓани за половина од нашето население, рече министерката за родова еднаквост Ирен Монтеро пред гласањето, кое помина со 190 гласа „за“, 154 „против“ и петмина воздржани.

URL

Законот, на кој се спротивставија конзервативните активисти и Католичката црква, беше претставен од страна на владејачката левичарска коалиција во мај.

Согласно законот, се укинува тридневниот период на „размислување“ за жените кои сакаат да абортираат и се укинува обврската на девојките на возраст од 16 и 17 години да добијат родителска согласност за постапката.

Законот вклучува и платено боледување за жени од 39-та недела од бременоста, бесплатна дистрибуција на менструални производи во јавни институции како што се училишта, затвори и болници, а сурогат мајчинството, кое е нелегално во Шпанија, се дефинира како форма на насилство врз жените.

Законот сега оди во Горниот дом на Парламентот на конечно одобрување.

реклама

Голем месечен хороскоп за јуни: Три знака ќе добијат судбоносни шанси и понуди

Read more

Украинците го покажаа FrankenSAM - хибрид на американско и советско оружје

Read more

Во Германија почна да се точи нов вид гориво

Read more

Будистичка мудрост за заштита на среќата и душата: 3 ситуации кога треба да ги игнорирате луѓето

Read more

Свет

ЕУ против перење пари: Плаќањата во готово се ограничуваат на 10.000 евра

Read more

Столтенберг: Украина сѐ уште може да победи, но само со поддршка на НАТО

Read more

Американците распоредија ракети на Филипините, Кина веднаш испрати остра реакција

Read more

Declassified UK: Чарлс примил награда од украински нацист

Read more
 

Вести

Германските угостители не можат да најдат доволно работници за Европското првенство

Читај повеќе

ЕУ против перење пари: Плаќањата во готово се ограничуваат на 10.000 евра

Читај повеќе

Столтенберг: Украина сѐ уште може да победи, но само со поддршка на НАТО

Читај повеќе

Американците распоредија ракети на Филипините, Кина веднаш испрати остра реакција

Читај повеќе

Силувана малолетничка во Скопско

Читај повеќе

Малолетник со тешки повреди донесен во Градска, го истепале неколку малолетници пред основно училиште

Читај повеќе
  • play_arrow

Declassified UK: Чарлс примил награда од украински нацист

Читај повеќе

Шмит: Не можам да одредам датум за прием на Западен Балкан во ЕУ

Читај повеќе

Шпаркасе Банка пионер во имплементација на платформата Отворено банкарство

Читај повеќе