Најдобрите цитати за животот од Чарлс Буковски

Чарлс Буковски е еден од најцитираните автори на кои ќе наидете на интернет. Можеби затоа што Буковски пишувал поезија и романи со брутално искрен стил за кој до денес се дискутира.

На денешен ден, 9 март се навршуваат 27 години од неговата смрт, па по тој повод ги одвоивме најдобрите цитати на еден од најдуховитите и најинтелигентни автори н 20 век.

1. „Интелектуалецот кажува едноставна работа на комплициран начин. Уметникот кажува комплицирана работа на едноставен начин“.

2. „Најди го тоа што го сакаш и пушти го да те убие“.

3. „Добрата жена ме плаши бидејќи евентуално ќе ја сака мојата душа, но тоа што остана од мојата душа сакам да си го зачувам“.

4. „Лошиот вкус создава повеќе милионери отколку добриот“.

5. „Го сакав целиот свет или ништо“.

6. „Поезијата е тоа што се случува кога нема нешто друго“.

7. „Слободната душа е реткост, но ќе ја препознаеш кога ќе ја видиш, особено затоа што покрај неа или во нејзина близина ќе се чувствуваш многу, многу добро“.

8. „Во мојата работа како писател, јас само го фотографирам во зборови тоа што го гледам“.

9. „Некои луѓе никогаш не полудуваат. Мора да имаат ужасни животи“.

10. „Пиеме кафе и се преправаме како да не гледаме еден во друг“.

11. „Секогаш се наоѓа некоја жена да те спаси од друга“.

12. „Јас сум гениј, но тоа никој не го знае освен мене“.

13. „Убавите мисли и убавите жени не траат долго“.

14. „Ако сакате нешто да направите, одете до крај. Во спротивно, не ни почнувајте“.

15. „Постојат и полоши нешта од самотијата“.

реклама

Ако станам премиер ќе го екстрадирам Груевски во Македонија, најави лидерот на унгарската опозиција

Read more

Која храна е најштетна за цревата?

Read more

Девојката која се изживуваше врз животни во ЗОО Скопје уште не се извинила, не ѝ бега пријава во полиција

Read more

Колку соларни панели му се потребни на едно домаќинство?

Read more

Книги

Објавен новиот стрип „Астерикс и грифонот“

Read more

Вистинскиот Хари Потер за 27.500 фунти го продаде првото издание на „Philosopher's Stone“

Read more

Десет романтични класици кои вреди да ги прочитате еднаш во животот

Read more

Како да ја развиете читачката способност кај децата?

Read more
 

Магазин

Славните манекенки како секси Бонд девојки

Читај повеќе
  • filter

Најновиот моден хит на Bottega Veneta е ремен/корсет од 2.500 долари

Читај повеќе
  • play_arrow

Девојката која се изживуваше врз животни во ЗОО Скопје уште не се извинила, не ѝ бега пријава во полиција

Читај повеќе

Што се случува кога ви кркори стомакот?

Читај повеќе
  • play_arrow

Најголемиот аквариум во светот: 68.000 морски животни во 25 милиони литри вода

Читај повеќе

Која е врската помеѓу психопатите и проѕевањето?

Читај повеќе

Шпанка го лажирала сопственото киднапирање, па играла бинго со парите од откупот

Читај повеќе

Идеја за брз ручек: Паста со сланина

Читај повеќе

20 најдобри градови за семеен одмор

Читај повеќе