Најдобрите фитнес совети од Кристијано Роналдо

Б.С.Б.
/ 25.06.2021 / 14:50

Светски познатиот фудбалер Кристијано Роналдо освен што е во врвна кондиција и е одличен спортист, тој во секоја прилика открива дел од неговите тајни за успех во животот.

Ова се дел од најдобрите фитнес совети од Роналдо:

1. Не престанувајте со вежбање дури и кога ќе заминете од теретана

„Вежбајте секогаш кога можете. Може да правите стомачни наутро кога ќе се разбудите или навечер пред да си легнете. Ако тоа ви влезе во рутината лесно ќе ви стане навика“, изјави фудбалерот во 2015 година.

2. Секогаш правете од сè по малку

„Препорачувам комбинација од кардио и тренинг со тегови за да ги вежбате сите делови од телото и со тоа да ги зголемите силата и издржливоста. На тој начин и тренинзите ги правите поинтересни“, смета Роналдо.

3. Спијте преку ден и рано легнувајте

Роналдо посветува многу внимание за тоа колку спие и кога спие. Неговата опсесија оди толку далеку што одмора пет пати во денот. Освен тоа, час и половина пред спиење ги исклучува сите уреди, вклучително и телевизорот.

4. Тренирајте во друштво

URL

„Тренингот во пар е секогаш добра идеја бидејќи додава натпреварувачки дух и ве тера да вежбате повеќе. Најдете некој со слична форма како вашата па така ќе се поддржувате еден со друг“, вели фудбалерот.

5. Загревање пред тренинг

Загревањето превенира повреди, а тоа му е добро познато на Роналдо.

„На секој тренинг прво трчаме неколку круга, потоа правиме вежби за истегнување и кардио загревање. Секако може да направите нешто слично“, предлага тој.

6. Оладете се со пливање

Фудбалерот има и режим по вежбањето. Додека другите играчи сакаат да седат пред телевизор, Роналдо веднаш оди пливање во базен за да го олади телото

7. Не бидете строги кон себеси

Роналдо советува секогаш да најдете време за опуштање

„Вежбањето е важно, но опуштањето помага да бидете најдобрата верзија од себе, физички и ментално. Ја слободното време сакам да го минувам со семејството и пријателите“, вели тој.

реклама

Водич за мажи: Како да зборувате „безобразно“ за време на секс ?

Read more

Тајра Бенкс 48. роденден го прослави со фотографија во костим за капење

Read more

Првата студија покажа: Омикрон успешно го избегнува имунитетот стекнат по природен пат

Read more

Ѓоковиќ со порака за здравје ги поддржа големите протести во Белград

Read more

Фит

Митови за протеините во кои треба да престанеме да веруваме

Read more

Фитнес лентите стануваат сѐ попопуларни - колку се ефикасни?

Read more

Пет едноставни вежби за намалување на болките во грбот

Read more

Како да го „измамите“ чувството на глад?

Read more
 

Магазин

  • filter

Јапонците измислија мопед во кој може да се вози домашно милениче

Читај повеќе

Македонскиот новинар за Златна топка на Левандовски не му дал ниту бод

Читај повеќе

Тајра Бенкс 48. роденден го прослави со фотографија во костим за капење

Читај повеќе

Сигнали кои предупредуваат дека не внесувате доволно протеини

Читај повеќе

Не простуваат лесно: Хороскопски знаци кои најдолго се лутат

Читај повеќе

Подварок со компири: Посен ручек со кисела или слатка зелка

Читај повеќе
  • filter

Наоми Кембел ја отвори модната недела во Дубаи и воодушеви со својот изглед

Читај повеќе

Фетишот на стапала е еден од најчестите меѓу мажите

Читај повеќе

Маратонскиот секс не e гаранција за оргазам

Читај повеќе