Најдобрите книги за 2019 година, според Amazon

Секој месец уредниците на Amazon прават листа на најдобрите нови книги во месецот, споделувајќи ги нивните омилени четива. На крајот на секоја година тие прават листа со најдобрите книги од годината.

Уредничката Сара Гелман за Business Insider ги откри десетте најдобри книги на годината, досега. Од морничави трилери до амбициозни мемоари и лесни новели, на листата има по сè од нешто.

Проверете дали и вашата омилена книга се наоѓа меѓу нив:

1. „City of Girls“ – Елизабет Гилберт

2. „The Silent Patient“ – Алекс Мајклидис

3. „Once More We Saw Stars“ – Џејсон Грин

4. „Mrs. Everything“ – Џенифер Вејнер

5. „The Night Tiger“ – Јангци Чу

6. „Daisy Jones & the Six“ – Тејлор Џенкинс Рид

7. „Underland“ – Роберт Мекфарлен

8. „The Unwinding of the Miracle“ – Џули Јип Вилијамс

9. „Save Me the Plums“ – Рут Реичл

10. „Cari Mora“ – Томас Харис

реклама

Патничките авиони ќе летаат како птиците во јато

Read more

Зошто одеднаш Израел почна да си подава рака со арапските земји?

Read more

Ако епидемиолошката слика е стабилна, во ноември ќе се дозволи физичко присуство во училиштата

Read more

Мајмун украл телефон и си правел „селфи“

Read more

Книги

Направете сами: Креативна полица за книги

Read more

Промоција на првиот квир роман „Лето во кое те нема“ од Петар Андоновски

Read more

Саем на книга 2020 на безбедна дистанца

Read more

Рецензија на Читачот за книгата „Славната инвазија на мечките на Сицилија“

Read more

Магазин

  • play_arrow

Мајмун украл телефон и си правел „селфи“

Читај повеќе
  • play_arrow

Огромен скелет од Т-Рекс се продава на аукција

Читај повеќе

Светските лидери и нивните бизарни идеи за заштита од коронавирусот

Читај повеќе
  • play_arrow

Кози ѝ пркосат на гравитацијата качувајќи се по брана

Читај повеќе
  • play_arrow

Маче за првпат го гледа својот одраз во огледало - реакцијата е урнебесна

Читај повеќе
  • play_arrow

Патничките авиони ќе летаат како птиците во јато

Читај повеќе

Брзо и вкусно: Шпагети со зеленчук и пармезан

Читај повеќе

Штетни и бесмислени: Најлошите совети за исхрана

Читај повеќе

Мажите во овие хороскопски знаци ќе ве разочараат во кревет

Читај повеќе