Најголемата утка на Netflix: 99% од корисниците не ги ни пробале игриците

И покрај одличните наслови и пристапот без дополнителни трошоци, претплатниците не се заинтересирани за понудата на игрици на Netflix.

По одличните резултати кои Netflix ги забележа за време на пандемијата, годинава дојде до отрезнување, односно пад на бројот на претплатници - за прв пат. Netflix уште пред актуелната криза многу размислуваше за некои новитети кои ќе ги задржат корисниците и откако ќе помине првичниот ентузијазам за одредена серија или филм.

Еден од тие новитети е влезот на пазарот на видео игри, а компанијата ги издвои TikTok и Epic Games како главни конкуренти за слободното време на корисниците. Првите игрици станаа достапни за корисниците во ноември минатата година, а сега нивниот број порасна на 24 наслови. Netflix планира да го удвои тој број, да го зголеми ангажманот и бројот на гејмери, бидејќи сегашните бројки не се охрабрувачки.

Поточно, споредено со вкупниот број на претплатници (околу 221 милион), уделот на оние кои играат игрици преку оваа платформа е помал од 1%. Досега понудените игрици се преземени нешто повеќе од 23 милиони пати, а просечниот број на дневни корисници е 1,7 милиони.

Netflix е свесен за овие податоци, а извршниот оперативен директор на компанијата, Грег Питерс, минатата година изјави дека се години далеку од моментот кога ќе имаат поголемо значење на пазарот, односно кога игриците, а не само сериите и филмовите, ќе ги привлече и ќе ги задржи корисниците на платформата.

Меѓу примерите на вакви игрици со кои сакаат да привлечат и задржат корисници е „Stranger Things“, која е веќе достапна, додека игрицата „Queen's Gambit Chess“, базирана на многу популарната серија која беше голем хит на овој сервис пред две години, исто така наскоро ќе пристигне.

Тагови
реклама

Царот е гол! Русите бегаат, сојузниците го напуштаат, пријателите се зафатени со други работи

Read more

Кој е ризикот ако возите со премногу ниски вртежи?

Read more

Грција, Косово и Русија ја спасија Македонија: Во ЕУРО 2024 квалификациите сме во барабан 4

Read more

Расте продажбата на книгата за Нострадамус откако ја предвиде смртта на Елизабета

Read more

Гејминг

3 најдобри Android игрици кои излегуваат годинава

Read more

Xbox повеќе нема да бара нон-стоп интернет конекција при играњето

Read more

Протекоа видеа од новата GTA 6

Read more

Call of Duty: Warzone 2.0 доаѓа во ноември

Read more
 

Гик

Протекоа фотки од новите Galaxy S23 кои откриваат практично сѐ

Читај повеќе

Глечерите на Швајцарските Алпи се топат со рекордна брзина

Читај повеќе

Откриен нов ковид симптом кој се појавува година дена по заразата

Читај повеќе
  • play_arrow

Intel го возвраќа ударот: Новите процесори нудат до 24 јадра и брзина од 5,8 GHz

Читај повеќе
  • filter

Sky Whale е трикатен авион за 755 патници

Читај повеќе

Рекламна измама  - откриени лажни апликации во продавниците на Google и Apple

Читај повеќе

Нов остров се појави во Тихиот Океан

Читај повеќе
  • play_arrow

Ураганот Јан виден од вселената

Читај повеќе

Чуден сигнал од вселената снимен 1.800 пати за два месеца, научниците збунети

Читај повеќе