Најголемиот „вонземски“ дијамант продаден за 3,8 милиони евра

Енигма, најголемиот брусен дијамант од 555 карати во светот, се продаде за 3,16 милиони фунти (3,8 милиони евра) во Лондон, откако неодамна беше првпат изложен.

Се верува дека реткиот црн или карбанадо дијамант се формирал кога метеорит или астероид удрил во Земјата пред повеќе од 2,6 милијарди години.

Дијамантот од 555,55 карати достигна цена од 3,16 милиони фунти на онлајн аукција одржана од лондонската аукциска куќа Sotheby’s.

Карбонадо дијамантите обично се наоѓаат во близина на површината на Земјата, што укажува на вонземско потекло.

„Се смета дека овој специфичен тип на црн дијамант потекнува или од метеорски дождови кои произведуваат природно таложење на хемиски пареи или од вонземско потекло - од експлозии на супернова кои формирале астероиди со дијаманти кои на крајот се судриле со Земјата“, соопшти аукциската куќа.

Дијамантот е една од најтешките материи за сечење.

Неговата форма е инспирирана од блискоисточниот симбол на моќ и заштита во облик на дланка, Хамса, кој исто така се поврзува со бројот пет.

„Големината, обликот и изворот на дијамантот Енигма го прават уникатен и неверојатен“, рече Тобиас Корминд, извршен директор на Mayfair, најголемата онлајн јувелирница во Европа.

Повеќето дијаманти се сечат на една од 10-те популарни форми, но обликот Енигма наликува на рака.

Енигма не е дијамант од квалитетни скапоцени камења, а карбонадо обично не се користи во накит или се продава на аукција, но неодамна стана популарен.

Тие најчесто се користат во индустриското дупчење поради нивната исклучителна цврстина.

Sotheby’s, каде исто така прифатија понуди за плаќање со криптовалути, го нарекоа дијамантот „вселенско чудо“.

Тагови
реклама

Неделен хороскоп од 26 февруари до 3 март: Голема трансформација за еден знак

Read more

Како се чисти загорено дно на пегла со таблета парацетамол?

Read more

Починат маж пронајден на улица во Скопје

Read more

Полната Месечина викендов ќе донесе промени во кариерата за 5 знаци

Read more

Чек дис аут

Како се чисти загорено дно на пегла со таблета парацетамол?

Read more

Запознајте го Кристијано МекДоналдо

Read more

Зошто ни се потребни престапни години и како настанале?

Read more

Неверојатно: Британците уште во 1971 година речиси измислиле навигација налик на GPS

Read more
 

Магазин

Дали треба да го галите вашето куче додека јаде?

Читај повеќе
  • filter

Македонските медиуми и споменикот на Волкот во Белград

Читај повеќе

Најкрцкави компири од рерна според Џејми Оливер

Читај повеќе

Кога и што е најдобро да појадуваат луѓето со дијабетес тип 2?

Читај повеќе

Кој има поголема корист од вежбањето - мажите или жените?

Читај повеќе

Вечната контроверзност на Хаваи пицата со ананас

Читај повеќе

Бурек економија

Читај повеќе

Лесен трик што ќе ги држи глувците надвор од подрумот, поткровјето или кујната

Читај повеќе

Што значат вашите секс соништа?

Читај повеќе