Најголемиот „вонземски“ дијамант продаден за 3,8 милиони евра

Енигма, најголемиот брусен дијамант од 555 карати во светот, се продаде за 3,16 милиони фунти (3,8 милиони евра) во Лондон, откако неодамна беше првпат изложен.

Се верува дека реткиот црн или карбанадо дијамант се формирал кога метеорит или астероид удрил во Земјата пред повеќе од 2,6 милијарди години.

Дијамантот од 555,55 карати достигна цена од 3,16 милиони фунти на онлајн аукција одржана од лондонската аукциска куќа Sotheby’s.

Карбонадо дијамантите обично се наоѓаат во близина на површината на Земјата, што укажува на вонземско потекло.

„Се смета дека овој специфичен тип на црн дијамант потекнува или од метеорски дождови кои произведуваат природно таложење на хемиски пареи или од вонземско потекло - од експлозии на супернова кои формирале астероиди со дијаманти кои на крајот се судриле со Земјата“, соопшти аукциската куќа.

Дијамантот е една од најтешките материи за сечење.

Неговата форма е инспирирана од блискоисточниот симбол на моќ и заштита во облик на дланка, Хамса, кој исто така се поврзува со бројот пет.

„Големината, обликот и изворот на дијамантот Енигма го прават уникатен и неверојатен“, рече Тобиас Корминд, извршен директор на Mayfair, најголемата онлајн јувелирница во Европа.

Повеќето дијаманти се сечат на една од 10-те популарни форми, но обликот Енигма наликува на рака.

Енигма не е дијамант од квалитетни скапоцени камења, а карбонадо обично не се користи во накит или се продава на аукција, но неодамна стана популарен.

Тие најчесто се користат во индустриското дупчење поради нивната исклучителна цврстина.

Sotheby’s, каде исто така прифатија понуди за плаќање со криптовалути, го нарекоа дијамантот „вселенско чудо“.

Тагови
реклама

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Read more

Убиен 31-годишен припадник на АРМ по приватна расправија

Read more

Земјотрес во Скопје

Read more

По 14 години изградба Путин го отвори автопатот меѓу Москва и Санкт Петербург

Read more

Чек дис аут

Каде во светот жените имаат најбујни гради?

Read more

Која Џорџа Мелони си денес?

Read more

Иранска реклама од 70-тите

Read more

Неколку совети за безбедност ако одите во Барселона

Read more
 

Магазин

6 лоши навики поради кои предвреме стареете

Читај повеќе

Кои се највалканите места што ги допираме секој ден?

Читај повеќе

Хороскопски знаци кои без проблем забиваат нож в грб

Читај повеќе

Диета на руските балерини: За 7 дена се слабее до 5 килограми

Читај повеќе
  • filter

На кои плажи во Грција е најтопло морето?

Читај повеќе

Фармацевт објасни кои лекови никогаш не треба да се земаат заедно

Читај повеќе

Марокански деликатес: Зачинети јајца со леблебии и чери домати

Читај повеќе

Кои видови месо се штетни за срцето?

Читај повеќе

Знаци на дехидратација на кои треба да се обрне внимание

Читај повеќе