дијамант

Јужна Африка бара Обединетото Кралство да го врати дијамантот од круната на Чарлс III

Јужноафриканците ја повикуваат Британија да го врати најголемиот дијамант на светот, познат како Ѕвездата на Африка, поставен во кралскиот жезол што кралот Чарлс III го држеше на крунисувањето во саботата.
Read more
play_arrow
filter

Како дијамантските дождови од Уран и Нептун ги инспирираа научниците да направат нанодијаманти од пластика?

Со помош на пластика научниците успеаја да го реконструираат процесот на формирање на дијаманти и процесите што се случуваат длабоко во најоддалечените планети на Сончевиот Систем.
Read more

Во Ангола откриен најголемиот розов дијамант во последните 300 години

Рудар во Ангола ископаа розов дијамант за кој се верува дека е најголемиот пронајден во последните 300 години.
Read more

Најголемиот бел дијамант изложен во Дубаи

Големиот дијамант наречен The Rock за прв пат е изложен денеска во Дубаи, пред аукцијата на која може да постигне цена до 30 милиони долари.
Read more
play_arrow
filter

Колку длабоко може да оди љубовта кон дијамантите?

Мир е светско чудо создадено од човекот и очигледен доказ до каде, поточно колку длабоко, може да оди љубовта кон дијамантите.
Read more

Најголемиот „вонземски“ дијамант продаден за 3,8 милиони евра

Енигма, најголемиот брусен дијамант од 555 карати во светот, се продаде за 3,16 милиони фунти (3,8 милиони евра) во Лондон, откако неодамна беше првпат изложен.
Read more

Во Боцвана пронајден еден од најголемите дијаманти во светот

Еден од најголемите дијаманти во светот е пронајден во Боцвана. Станува збор за дијамант од 1.174 карати, пронајден минатиот месец.
Read more

Третиот по големина дијамант во светот е откриен во Боцвана

Компанијата за дијаманти Debswana соопшти дека најден е дијамант од 1.098 карати, што го опиша како трет по големина од ваков вид во светот.
Read more

Најголемиот дијамант продаден на аукција во Женева

Најголемиот дијамант во историјата е продаден денеска на аукција во Женева за 14.124.550 долари, соопшти аукциската куќа Кристис.
Read more
реклама

НАЈДИ МЕ - Систем за рано предупредување за исчезнати деца во Македонија

Read more

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Како правилно се јаде јапонско јаболко?

Read more

Ретрограден Меркур им ги враќа бившите на 4 хороскопски знаци

Read more