Најголемиот бел дијамант изложен во Дубаи

Големиот дијамант наречен The Rock за прв пат е изложен денеска во Дубаи, пред аукцијата на која може да постигне цена до 30 милиони долари.

Скапоцениот камен во облик на круша е 228.31 карати, ископан во Јужноафриканска Република пред 20 години. Тоа е најголемиот бел дијамант даден на аукција, објавија од Christie's.

По изложбата во Дубаи, дијамантот ќе отпатува за Тајпеј, Њујорк и Женева, каде ќе биде даден на аукција.

„Блискиот Исток отсекогаш ги има ценето важните скапоцени камења, мислевме дека би било убаво да го лансираме дијамантот во област каде има толку големи колекционери на важни скапоцености“, изјави за SFP Рахул Кадаки од Кристис.

Тоа е најголемиот дијамант во облик на крушка. Претходниот безбоен дијамант достигна цена од 33.7 милиони долари.

реклама

Неделен хороскоп од 26 февруари до 3 март: Голема трансформација за еден знак

Read more

Како се чисти загорено дно на пегла со таблета парацетамол?

Read more

Починат маж пронајден на улица во Скопје

Read more

Полната Месечина викендов ќе донесе промени во кариерата за 5 знаци

Read more

Живот

Дали треба да го галите вашето куче додека јаде?

Read more

Вечната контроверзност на Хаваи пицата со ананас

Read more

Лесен трик што ќе ги држи глувците надвор од подрумот, поткровјето или кујната

Read more

Неделен хороскоп од 26 февруари до 3 март: Голема трансформација за еден знак

Read more
 

Магазин

Дали треба да го галите вашето куче додека јаде?

Читај повеќе
  • filter

Македонските медиуми и споменикот на Волкот во Белград

Читај повеќе

Најкрцкави компири од рерна според Џејми Оливер

Читај повеќе

Кога и што е најдобро да појадуваат луѓето со дијабетес тип 2?

Читај повеќе

Кој има поголема корист од вежбањето - мажите или жените?

Читај повеќе

Вечната контроверзност на Хаваи пицата со ананас

Читај повеќе

Бурек економија

Читај повеќе

Лесен трик што ќе ги држи глувците надвор од подрумот, поткровјето или кујната

Читај повеќе

Што значат вашите секс соништа?

Читај повеќе