Колку длабоко може да оди љубовта кон дијамантите?

Мир е светско чудо создадено од човекот и очигледен доказ до каде, поточно колку длабоко, може да оди љубовта кон дијамантите.

Огромната дупка која личи на сцена од научно-фантастични филмови се наоѓа во најненаселената област во Русија, 8.050 километри источно од Москва. Мир е светско чудо создадено од човекот и очигледен доказ до каде, поточно колку длабоко, може да оди љубовта кон дијамантите.

Џиновската дупка е широка повеќе од 1 километар (1.200 метри) и длабока 525 метри. Да не беше рудникот, немаше да има град на кој му го должи името - Мирниј (Мирный). Создаден е во 50-тите години на минатиот век, откако било откриено дека Јакутија е ветената земја на дијамантите.

Експедицијата на исток од Сибир, предводена од Јуриј Хабардин, се покажала како една од најпрофитабилните во историјата, бидејќи со откривањето на трагите од кимберлит, што укажуваат на почва богата со дијаманти, Советскиот Сојуз станал дом на највредната дупка во светот.

Мир набрзо привлекол население кое било доведено во сибирскиот студ поради желбата за богатство, а до 1960-тите рудникот станал најголемиот во СССР.

Од Мир секоја година се ваделе по 2 тона дијаманти, без разлика на температурите кои паѓале до 40 степени под нулата и почвата што во поголемиот дел од годината е замрзната, а во потоплите денови се претвора во мочуриште.

Грубо се проценува дека од рудникот биле извадени дијаманти во вредност од околу 110 милијарди евра. Најголемиот пронајден дијамант е со големина на топче за голф и вреди околу 2 милиона евра. По Втората светска војна, заработката од дијаманти на Русија ѝ помогна да застане на нозе.

Хеликоптери не се осмелуваат да летаат над дупката поради температурни разлики и предупредувања дека може да ги вшмука, но такви случаи сѐ уште не се евидентирани. Поради необичните звуци кои доаѓаат од длабочините на рудникот, досега се имаат појавено бројни теории на заговор.

Remote video URL

Од 1992 година сопственик на Мир е руската компанија АЛРОСА, која произведува околу четвртина од светските дијаманти. По затворањето поради поплавата, рудникот сѐ уште делумно работи, но не како во славните денови. Дијамантите се ископуваат во мрежа од подземни тунели.

реклама

Неделен хороскоп од 26 февруари до 3 март: Голема трансформација за еден знак

Read more

Како се чисти загорено дно на пегла со таблета парацетамол?

Read more

Починат маж пронајден на улица во Скопје

Read more

Полната Месечина викендов ќе донесе промени во кариерата за 5 знаци

Read more

Вести

Во Русија почна Битката на роботите

Read more

Научниците во Кина открија фосил на „змеј“ стар 240 милиони години

Read more

Во Египет откриен најстариот поплочен пат во светот, се знае и за што се користел

Read more

Како камера на небото: Нов сателит ќе може да шпионира конкретни луѓе

Read more
 

Гик

Xiaomi Pad 6S Pro: Нов таблет во клинч со најдобрите

Читај повеќе
  • play_arrow

Во Русија почна Битката на роботите

Читај повеќе

Дали ја добивте новата опција на платформата X?

Читај повеќе

Купи нов телефон и добиваш Redmi Pad SE и Xiaomi Smart Band 8

Читај повеќе

Научниците во Кина открија фосил на „змеј“ стар 240 милиони години

Читај повеќе

Во Египет откриен најстариот поплочен пат во светот, се знае и за што се користел

Читај повеќе

Нови откритија за мистериозниот натпис на бронзена рака стара 2.000 години

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Новата серија телефони Samsung Galaxy S24 го освои светот

Читај повеќе

Како камера на небото: Нов сателит ќе може да шпионира конкретни луѓе

Читај повеќе