Најинтересните племиња во светот: Имаат неверојатни обичаи кои шокираат

Се разменуваат жени и имаат односи по 5 пати дневно, не се знае кој со кого спие, А, тоа што го носат в уста е вистински шок.

Старите племиња отсекогаш го буделе интересот на јавноста, поради обичаите кои се длабоко вкоренети во нивните традиции. Нивните обичаи се главно бизарни и се сметаат за примитивни и заостанати.

Она што е особено интересно се меѓучовечките односи, кои се средени на неверојатен начин.

Ви ги пренесуваме трите најинтересни племиња, кои привлекуваат најголемо внимание.

Бушман

Племето Бушман е на работ на истребување, а некогаш било најбројно. Живеат на југот на Африка и ги има само околу 105.000. Најмногу ги има во Боцвана, а потоа во Намибија, Јужна Африка, Ангола и Зимбабве. Познато е и како племе Сан.

Љубовните врски во ова племе се особено интересни бидејќи им е дозволено сѐ што би било осудено кај нас. Имено, за Бушманите сексот е многу важен елемент од секојдневниот живот.

Малку е поважно отколку кај повеќето луѓе, тие водат љубов неколку пати во текот на денешниот ден и во текот на годината. Немаат каде да одат освен во нивните колиби, каде што сите спијат на подот. Така се ослободуваат од стресот, поради што се постојано насмеани и опуштени.

Мошне интересна е и приказната за односите во племето.

Секој маж може да има една жена, а таа е само негова. По одреден период од животот и деца, паровите едноставно се заменуваат. Си даваат жени и сѐ од почеток, без никаква љубомора. Децата остануваат со својата мајка, која оди кај нов маж. И таа повторно ќе раѓа деца во наредните години. Сите овие деца имаат заеднички мајки и целата заедница се грижи за нивното воспитување, како едно големо семејство. А размената на партнери може да биде и со друга група, што е добро, бидејќи се избегнуваат генетски проблеми при брак со роднини во иста заедница.

Од друга страна, младите девојки или момчиња можат да одат во друга група и да го запознаат својот иден партнер, живеејќи со него еден месец. По тој период, доколку си се допаднат, се враќаат во мајчиното племе, каде го продолжуваат заедничкиот живот.

Химба

Имено, овој народ се смета за најубавото африканско племе. Традиционално, и мажите и жените одат топлес, облечени во здолништа направени од животинска кожа во различни бои, а возрасните жени носат едноставни кожни наметки и кожни чорапи за да ги заштитат нозете од каснување од отровни животни.

Иако постојано се загрозени од развојот, вклучувајќи ги и предложените хидроцентрали, многу членови на Химба водат традиционален начин на живот кој останал непроменет со генерации, преживувајќи војни и суши.

Ги има околу 50 илјади и живеат во Намибија и Ангола.

Мурси

Неколку племиња живеат во долината на реката Омо во Етиопија. Едно од нив е племето Мурси кое живее во близина на границата со Судан. Она што е карактеристично за ова племе е чинијата во устата на речиси секоја жена.

Обичајот потекнува од времето кога ловците на робови талкале во Африка. За да бидат непривлечни за нив, се претпоставува дека жените намерно се обезличувале за да избегнат ропство.

Покрај тоа, постојат уште две теории. Еден вели дека Мурсите веруваат дека злите духови влегуваат преку устата, па затоа користат чинија за да се заштитат од нив. Друга теорија вели дека големината на чинијата зависи и од миразот. Колку е поголема чинијата, толку е поголем миразот.

На девојчињата на возраст од 15 до 16 години мајките им ја расекуваат усната и им ги вадат двата предни заба на долната вилица, за да можат да стават мала чинија (најчесто глинена или дрвена).

Започнува со помали чинии и големината се менува по одредено време доколку се подготвени да ја претрпат болката што е присутна при проширувањето на усната. На жените им е доста заморно да ја носат таа чинија во уста, па ја ставаат само кога има племенски прослави.

Племето Мурси живее само во Етиопија, а брои околу 11.500 индивидуи.

реклама

Се бараат доброволци за експеримент: За 60 дена ќе добијат 18.000 евра

Read more

Како би изгледала Европа ако светското море се подигне за 100 метри?

Read more

Наутро или навечер - кога е најдобро да земате витамин Д?

Read more

Скопје блеска во новогодишен амбиент среде април

Read more

Вести

Лудиот германски проект за затворање на Медитеранот и делумно намалување на водата

Read more

Facebook Messenger конечно доби 4 нови функции кои долго ги чекавме

Read more

Како се одредува кога Рамазан почнува и завршува?

Read more

Како изгледаше вчерашното целосно помрачување на Сонцето?

Read more
 

Гик

Starlink ќе обезбеди брз интернет на првата приватна вселенска станица

Читај повеќе
  • play_arrow

Месечината се превртела одвнатре нанадвор пред милијарди години

Читај повеќе

Имаме само уште две години да ја спасиме планетата Земја

Читај повеќе

Лудиот германски проект за затворање на Медитеранот и делумно намалување на водата

Читај повеќе
  • filter

HMD ги претстави Nokia мобилните 6310, 5310 и 230

Читај повеќе

Facebook Messenger конечно доби 4 нови функции кои долго ги чекавме

Читај повеќе
  • filter

Motorola ги откри спецификациите на смартфонот Moto G64 5G

Читај повеќе

Voyager 1 е надвор од Сончевиот Систем, со месеци испраќа чудни податоци

Читај повеќе

Како се одредува кога Рамазан почнува и завршува?

Читај повеќе