Најконтроверзниот реквизит од филмот Titanic продаден на аукција за неверојатна цена

Дрвениот панел на кој Роуз (Кејт Винслет) пловеше и успеа да преживее во филмот Titanic е продаден за 718.750 долари, јавува BBC.

Уште од прикажувањето на филмот во кината во 1997 година, обожавателите се прашуваат дали ова парче дрво не беше доволно за да го спаси и Џек (Леонардо ди Каприо) наместо тој трагично да заврши во ледената студена вода по потонувањето на легендарниот брод Титаник.

Аукцијата на реквизити во организација на Heritage Auctions се одржа во одморалиштето Planet Hollywood, а на аукцијата беа продадени и костими користени за време на снимањето на филмот.

Станува збор за реквизит кој претставувал дел од врата, а кој, според приказната на филмот, бил доволен Роуз да исплива на него и на тој начин да ја избегне смртта во ледениот Атлантски Океан.

Во една епизода од „Mythbusters“ од 2012 година, режисерот на Titanic, Џејмс Камерон, откри дека добил бројни пораки во кои многумина ја обвинуваат Роуз дека е себична и го нарекуваат Џек „идиот“.

Но, Камерон ја заврши дебатата велејќи дека според сценариото Џек „морал да умре“.

„Можеби згрешивме, реквизитот требаше да биде малку помал“, изјави тогаш познатиот режисер.

Реквизитот е долг околу 2,4 метри и широк 1 метар.

Remote video URL

Меѓу другите реквизити продадени на аукцијата беше и камшикот од филмот Indiana Jones and the Temple of Doom кој достигна цена од 535.000 долари.

За костимот на Спајдермен кој го носеше Тоби Мегваер, клиент издвоил 125.000 долари.

Вкупниот приход од аукцијата беше 15,68 милиони долари.

Тагови
реклама

Се бараат доброволци за експеримент: За 60 дена ќе добијат 18.000 евра

Read more

Како би изгледала Европа ако светското море се подигне за 100 метри?

Read more

Наутро или навечер - кога е најдобро да земате витамин Д?

Read more

Скопје блеска во новогодишен амбиент среде април

Read more

Филм & ТВ

Скарлет Јохансон и Ченинг Тејтум ве носат на Месечината во филм за настанот од 1969

Read more

Зошто HBO се откажа од спин-оф серијата за Џон Сноу?

Read more

Стигна првиот тизер трејлер за новиот Joker, обожавателите поделени

Read more

Фаворитот за новиот Бонд се појави на црвениот тепих со 24 години постарата сопруга

Read more
 

Сцена

  • play_arrow
  • filter

Скарлет Јохансон и Ченинг Тејтум ве носат на Месечината во филм за настанот од 1969

Читај повеќе

Зошто HBO се откажа од спин-оф серијата за Џон Сноу?

Читај повеќе
  • play_arrow

Стигна првиот тизер трејлер за новиот Joker, обожавателите поделени

Читај повеќе
  • filter

Фаворитот за новиот Бонд се појави на црвениот тепих со 24 години постарата сопруга

Читај повеќе
  • play_arrow

Како Шакира се потруди никој да не дознае дека глумела во теленовела?

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Читај повеќе

Саша Барон Коен и Исла Фишер се разведуваат по 13 години брак

Читај повеќе

Протекоа детали за продолжението: Свини или Зендаја ќе биде следната Бонд девојка

Читај повеќе
  • play_arrow

Прв трејлер за романтичната комедија Mother of the Bride

Читај повеќе