Најкраткиот тест за интелигенција: Дали точно ќе одговорите на три прашања?

Доколку сакате да проверите колку сте интелигентни, во тоа може да ви помогне најкраткиот тест за интелигенција во светот, кој неодамна повторно стана популарен на социјалните мрежи.

Најкраткиот IQ тест на светот се состои од три прашања, а корисниците на TikTok ја тестираат својата интелигенција обидувајќи се да одговорат на нив.

Овој тест за интелигенција всушност беше наречен „Тест за когнитивна рефлексија“ и беше дел од истражувачки труд објавен во 2005 година од професорот на МИТ Шејн Фредерик.

Ако одговорите точно на сите прашања, ќе се сметате за „попаметни од 80 проценти од човештвото“.

Психологот Фредерик им ги поставил истите прашања на 3.428 луѓе во период од 26 месеци. Од сите тие луѓе, само 17 отсто одговориле точно на сите три прашања, а 33 отсто погрешно.

Прашањата се:

Палката и топката чинат вкупно 1,10 долари. Палката чини 1 долар повеќе од топката. Колку чини топката?

Ако на пет машини им требаат пет минути за да направат пет дела, колку време би им било потребно на 100 машини за да направат 100 делови?

Во езерото има лотуси. Секој ден нивната ширина се удвојува. Ако го покријат целото езеро за 48 дена, колку време ќе им треба на лотусите да покријат половина од езерото?

Ако некое од овие прашања сте го разбрале погрешно - не грижете се затоа што Фредерик ги дизајнирал да се „даваат импулсивни погрешни одговори“ каде што вашиот мозок ќе „скокне“ до погрешен заклучок пред да ја сфатите вашата грешка.

ОДГОВОРИ:

За првата загатка, одговорот е дека топката чини пет центи, што значи дека палката чини 1,05 долари, а заедно би биле 1,10 долари.

Второто прашање е она што обично сопнува многумина, но вистинскиот одговор е пет минути. Времето не се менува без оглед на тоа што се вклучени 100 машини.

Конечно, одговорот на третото прашање е 47 дена. Повеќето луѓе велат дека 24 дена се точниот одговор, но не е. Секој ден површината на лотусите се удвојува, па секој претходен ден површината била двојно помала. Значи, ако на лотосите им требаат 48 дена за да го покријат езерото, тогаш на претпоследниот ден, ден 47, лотосите покриваат половина од езерото.

реклама

Голем месечен хороскоп за декември 2023

Read more

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Зошто треба да јадете кисела зелка цела зима?

Read more

Откриено дека црната дупка во центарот на Млечниот Пат ги искривува времето и просторот

Read more

Чек дис аут

Најубавата собирачка на топчиња која го крсти детето по Рафаел Надал

Read more

„Кинеската Атлантида“: Град под вода кој е целосно зачуван

Read more

Бездомник во Италија доби на лото, едвај успеа да ги земе парите

Read more

Зошто сонуваме дека ни паѓаат забите?

Read more
 

Магазин

Голем месечен хороскоп за декември 2023

Читај повеќе

Три најчести митови за СИДА и ХИВ

Читај повеќе

Секојдневни навики со кои го оштетувате имунитетот

Читај повеќе
  • play_arrow

70-годишна жена од Уганда роди близнаци

Читај повеќе

Најдобри зеленчуци за слабеење кои може да се комбинираат со многу јадења

Читај повеќе

Финансиски хороскоп за 2024: Кој знак ќе плива во пари, а кој ќе има празни џебови?

Читај повеќе

Најдобриот антиинфламаторен пијалак за подобрување на имунитетот

Читај повеќе
  • play_arrow

Со едноставен трик лебот ќе остане свеж многу подолго

Читај повеќе
  • play_arrow

Десерт на денот: Торта со макарони

Читај повеќе