Најстудено во Маврови Анови, најмногу снег на Попова Шапка

Најстудено изутрина во државава е во Маврови Анови, каде во 7 часот се измерени -12 степени, како и Попова Шапка со -11, Берово со -10, Крива Паланка со -9. 

Во Претор, Битола и Крушево температурата се спушти 8 степени под нулата,  -7 Тетово, -6 Охрид и Прилеп, -5 Струмица и Виница, -4 Скопје-Петровец, -2 Штип и Демир Капија, -1 Скопје – Зајчев Рид, а 2 степена во Гевгелија.

На Попова Шапка има 32 сантиметри снег, 15 во Маврови Анови, седум во  Крушево, а во Ѓуриште и  Пожаране пет.

УХМР најави дека претпладне ќе биде студено, а преку денот сончево со мала локална облачност која попладне ќе се намали. Ќе дува слаб до умерен северозападен ветер најизразен долж Повардарието. Максималната температура ќе достигне од 2 до 9 степени.

Во Скопје сончево и претпладне студено со слаб до умерен северен ветер. Максималната температура ќе достигне 7 степени.

До утре попладне ќе се задржи стабилно и суво, со пониски утрински температури. Влажен и студен бран со врнежи од снег ќе се прошири од запад утре во вечерните часови и во текот на ноќта.

Поради ниските температури ќе има појава на голомразица. Во петок преку денот врнежите ќе завршуваат. Пообилни врнежи ќе има во западните делови, каде насекаде ќе се формира снежна покривка, а на планините таа ќе се зголеми.

Помала снежна покривка ќе се формира и во останатите делови, освен во долниот дел на Повардарието.

Тагови
реклама

САД ѝ го блокираа на Русија плаќањето на долговите, ја принудуваат на банкрот

Read more

Брозовиќ на суд ја демантираше аферата со Ванда Нара: Имав проблеми со сопругата

Read more

Кои хороскопски знаци ќе ја запознаат љубовта на својот живот до крајот на мај?

Read more

Елитните руски специјалци трпат тешки порази, вели британското разузнавање

Read more

Македонија

УХМР најавува пороен дожд со грмежи

Read more

Без вода неколку улици во Центар

Read more

Сончево со температури до 35°C

Read more

Без струја и вода утре неколку скопски општини

Read more
 

Вести

УХМР најавува пороен дожд со грмежи

Читај повеќе

Шолц: Путин сериозно ќе преговара само во еден случај

Читај повеќе

Без вода неколку улици во Центар

Читај повеќе

Елитните руски специјалци трпат тешки порази, вели британското разузнавање

Читај повеќе

САД ѝ го блокираа на Русија плаќањето на долговите, ја принудуваат на банкрот

Читај повеќе

Најбогатиот Украинец ќе ја тужи Русија поради војната

Читај повеќе
  • play_arrow

Кадиров ѝ се закани на Полска: За 6 секунди ќе ви покажеме за што сме способни

Читај повеќе

Дали ветерниците во Северно Море ќе ја спасат ЕУ од енергетската зависност од Русија?

Читај повеќе

Загина пешак кај општина Ѓорче Петров

Читај повеќе