Научете како правилно да седите зад воланот, тоа може да ви го спаси животот

Голема е веројатноста дека неправилно седите зад воланот.

Многумина се сеќаваат на 90-тите, кога беше нормално да се видат „фраери“ како возат „залегнати“ во BMW E46 со едната рака на воланот на 12 часот, а другата кој знае каде (најчесто потпрена на отворениот прозорец).

Оттогаш работите се сменија многу. Теренците донесоа подобра видливост и побогата опрема, подобри опции за прилагодување на седиштата во потрага по идеална ергономија. И покрај тоа, сè уште гледаме возачи залепени за волан, но и оние со главите во покривот. Во случај на несреќа, на овие луѓе не им се пишува добро.

Има бројни променливи кои влијаат на удобноста зад воланот, ергономијата на возачот, но и безбедноста. Што се однесува до безбедноста, треба да ја имате предвид прегледноста на околината, положбата на нозете и висината. И воздушните перничиња се дизајнирани да работат оптимално само во една мала зона.

YouTube каналот MCMTV2 беше домаќин на професионален тркачки возач кој објасни како правилно да ја прилагодите положбата зад воланот. Најпрво, важно е да се намести седиштето во височина, потоа по должина, во зависност од положбата на нозете, кои не смее да бидат целосно испружени (како и рацете), што ја ограничува можноста за апсорпција на ударот. Рацете се ставаат во школска положба, приближно на „15 до 3“, а потоа се проверува положбата на рамената.

Зошто е важна положбата на нозете и висината на која седи возачот, погледнете во видеото во кое за само неколку минути детално е објаснето како правилно да ја поставите положбата за возење.

Remote video URL
реклама

Речиси магичен пијалак за слабеење согорува масти додека спиете

Read more

Земјотрес во Скопје

Read more

Ѓоковиќ откри што ѝ рекол на принцезата Кејт на Вимблдон, се осврнал и на нејзиниот изглед

Read more

Трик како да постигнете совршен вкус на варената пченка

Read more

Авто новости

Audi денес го претставува A5, откриени првите детали

Read more

Хиперавтомобилот Red Bull RB17 развива повеќе од 1.200 КС

Read more

Кои се победниците и губитниците на Euro NCAP креш тестот?

Read more

Топ 10 најбрзи автомобили во светот

Read more
 

Автомобили

Audi денес го претставува A5, откриени првите детали

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Хиперавтомобилот Red Bull RB17 развива повеќе од 1.200 КС

Читај повеќе
  • play_arrow

Кои се победниците и губитниците на Euro NCAP креш тестот?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Топ 10 најбрзи автомобили во светот

Читај повеќе

Силен раст на глобалната продажба на електрични возила

Читај повеќе

AMG GT63 Pro е одговорот на Mercedes на Porsche 911 GT3 RS

Читај повеќе

7 најчести грешки што ги прават возачите на летно патување

Читај повеќе
  • filter

Ако се откажат од Tesla и купат Porsche, ќе добијат бонус од 4.500 долари

Читај повеќе
  • filter

Пристигна освежената Škoda Octavia

Читај повеќе