Научниците пресметаа колку минути треба да вежбате ако имате седечка работа

Б.С.Б.
/ 15.11.2022 / 13:46

Веројатно веќе знаете и сте почувствувале колку долготрајното седење не е добро за вас. Научниците се обидоа да дознаат колку време е потребно да вежбате за да не ги почувствувате негативните ефекти предизвикани од седењето.

За среќа, успеаја во тоа, пишува Science Alert. Околу 40 минути на ден умерено до интензивно вежбање е доволно за воспоставување рамнотежа по 10 часа седење, иако секоја вежба па дури и само стоењето помагаат во одредена мера.

Резултатите од анализата се направени на темел на 9 претходни студии во кои се опфатени 44.370 луѓе. Студијата утврди дека ризикот од смрт меѓу оние со седечки стил на живот е пораснат кога се намалило времето потрошено на умерени и интензивни физички вежби.

Се покажало дека умерено интензивните активности како возење велосипед, прошетка или трчање можат да го намалат ризикот од прерана смрт кај луѓето кои седат долго.

Некои од начините кои можат да помогнат да бидете физички активни се одењето по скали наместо користење лифт, играње со децата, медитација, танц, вршење домашни обврски или возење велосипед.

Ако на самиот почеток не може веднаш да издржите 30 минути умерено до интензивно вежбање, истражувачите советуваат првин да почнете со пократко време, па полека да го адаптирате на вашите можности.

Тагови
реклама

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Како правилно се јаде јапонско јаболко?

Read more

Ретрограден Меркур им ги враќа бившите на 4 хороскопски знаци

Read more

НАЈДИ МЕ - Систем за рано предупредување за исчезнати деца во Македонија

Read more

Фит

Пет митови за шеќерот кои би можеле да ве спречат да изгубите тежина

Read more

Вашата крвна група можеби е „виновна“ зошто слабеењето ви е невозможна мисија

Read more

Суперхрана што топи калории додека спиете

Read more

Една моќна состојка согорува масти и го поттикнува метаболизмот

Read more
 

Магазин

Пет загрижувачки начини на кои студеното време влијае на телото

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Најубавата собирачка на топчиња која го крсти детето по Рафаел Надал

Читај повеќе

Колку време смеете да го чувате месото во замрзнувач?

Читај повеќе

Луѓето родени во 90-тите имаат полошо ментално здравје од која било друга генерација

Читај повеќе

Зошто родителите сè почесто го бираат шведскиот модел на воспитување деца?

Читај повеќе

Само уште неколку часа ве двојат од луксузно патување во Дубаи, BMW1, iPhone 14 pro, гејминг лаптоп Lenovo

Читај повеќе
  • play_arrow

Доктор предупредува што може да се случи ако спиеме само 5 часа

Читај повеќе

Руски астролог открива кои ќе бидат најнесреќни хороскопски знаци во декември

Читај повеќе

Како да ја спречите болката во ушите кога летате со авион?

Читај повеќе