Научниците пресметаа колку минути треба да вежбате ако имате седечка работа

Б.С.Б.
/ 15.11.2022 / 13:46

Веројатно веќе знаете и сте почувствувале колку долготрајното седење не е добро за вас. Научниците се обидоа да дознаат колку време е потребно да вежбате за да не ги почувствувате негативните ефекти предизвикани од седењето.

За среќа, успеаја во тоа, пишува Science Alert. Околу 40 минути на ден умерено до интензивно вежбање е доволно за воспоставување рамнотежа по 10 часа седење, иако секоја вежба па дури и само стоењето помагаат во одредена мера.

Резултатите од анализата се направени на темел на 9 претходни студии во кои се опфатени 44.370 луѓе. Студијата утврди дека ризикот од смрт меѓу оние со седечки стил на живот е пораснат кога се намалило времето потрошено на умерени и интензивни физички вежби.

Се покажало дека умерено интензивните активности како возење велосипед, прошетка или трчање можат да го намалат ризикот од прерана смрт кај луѓето кои седат долго.

Некои од начините кои можат да помогнат да бидете физички активни се одењето по скали наместо користење лифт, играње со децата, медитација, танц, вршење домашни обврски или возење велосипед.

Ако на самиот почеток не може веднаш да издржите 30 минути умерено до интензивно вежбање, истражувачите советуваат првин да почнете со пократко време, па полека да го адаптирате на вашите можности.

Тагови
реклама

Исплива видео со Ивана Кнол од 2016: Како изгледаше порано „огнената“ Хрватка?

Read more

Од полноќ поголемо намалување на цените на горивата

Read more

Ана Брнабиќ: Србија е на раб на војна со Косово

Read more

Путин со шампањ в рака објасни зошто нема да прекине со напади

Read more

Фит

Зошто треба да можете да направите барем десет склекови?

Read more

Дали знаете како слабеењето влијае на имунолошкиот систем?

Read more

Што ќе се случи ако правите по 100 „чучњеви“ секој ден, цел месец?

Read more

10 чекори до совршени стомачни мускули

Read more
 

Магазин

  • filter

Туристи на нога: Најдобри европски градови за љубителите на пешачење

Читај повеќе

Зошто треба да можете да направите барем десет склекови?

Читај повеќе

Хиперактивност: Причина, симптоми и како се третира овој проблем кај децата?

Читај повеќе
  • play_arrow

Седум начини како да го намалите ризикот од канцер

Читај повеќе

Како треба да ја миете косата ако брзо се масти?

Читај повеќе

Идеја за ручек: Лосос на грчки начин

Читај повеќе

Жените подобро работат во потопли простории, мажите во поладни

Читај повеќе
  • play_arrow

Исплива видео со Ивана Кнол од 2016: Како изгледаше порано „огнената“ Хрватка?

Читај повеќе

Клиторисот има и друга функција, освен сексуална

Читај повеќе