Научниците тврдат: Спиеме на дијаманти, но немаме пристап до нив

Истражување на научници од целиот свет покажа дека во Земјината кора постојат незамисливи количини на дијаманти, пренесува CNN.

Според истражување на Институтот за технологија во Масачусетс, огромни количини на овој скапоцен минерал се кријат во кората на Земјата, но кога би допреле до нив цената драстично би опаднала.

Новата студија на меѓународниот тим е направена со сеизмичка технологија слична на онаа која се користи за мерење земјотреси. Дојдено е до фасцинантно откритие, длабоко во Земјата лежат 1.000.000.000.000.000 тони дијаманти. Се наоѓаат на длабочина меѓу 150 и 250 километри под површината. Научниците до оваа бројка дошле со помош на звучни бранови за мерење, бидејќи нивната брзина се менува во зависност од составот, температурата и густината на карпите и минералите низ кои патуваат.

Дијамантите кои завршуваат како дел од накит потекнваат од површината на Земјата, а се формирани во текот на вулкански ерупции. Дијаманттите формирани во јадрото на Земјината кора се создадени со екстремно висок притисок и екстремно висока температура. Тежината на сите карпи овозможува идеални услови за нивно формирање.

Во студијата учествувале истражувачи од разни научни институции.

реклама

Морничави остатоци од напуштени хотели низ Југославија

Read more

Овие хороскопски двојки не се идеални, но може да успеат

Read more

Измачувал животни и се фалел на социјални мрежи

Read more

Објавени првите подетални вести за состојбата на Михаел Шумахер

Read more

Вести

Како изгледа бура на Јупитер?

Read more

Во Јапонија тестиран робот со кој управуваат луѓе

Read more

Кинеската вакцина против COVID-19 најверојатно готова за употреба во ноември

Read more

Три големи астероиди неделава ќе минат покрај Земјата

Read more

Гик

  • play_arrow

Топ 5 новитети во iOS 14 за iPhone кои мора да ги пробате

Читај повеќе
  • filter

Xiaomi го најави новиот модел Mi 10T Pro за европскиот пазар

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледа бура на Јупитер?

Читај повеќе
  • play_arrow

Кои видеоигри се достапни за PS5?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Смартфонот Motorola G9 Play пристигна во Европа, позната и цената

Читај повеќе

Паднаа Facebook и Instagram – дали забележавте проблеми?

Читај повеќе

Facebook отстранува здравствени групи поради дезинформации

Читај повеќе

Нашиот Барди меѓу најдобрите изведувачи на слободни на „FIFA 21“

Читај повеќе
  • play_arrow

Играта „Horizon Forbidden West“ ќе биде достапна и за PS4

Читај повеќе