ПРОДАДЕН ЗА 287.500 фунти

Навистина уникатен: Има само еден примерок на Aston Martin Virage Coupe

Aston Martin Virage Coupe е веројатно сосема непознат за многумина, а тоа воопшто не е изненадување бидејќи има само еден примерок од овој модел во светот.

Virage Coupe беше произведен во 1986 година, започнувајќи го животот како тест за Virage, духовниот претходник на моделот Vantage на Aston Martin.

Наречен DP (Development Project) 2034 година, автомобилот е прототип со две врати базиран на моделот Aston Martin Lagonda. Каросеријата на овој модел беше намалена за да му даде дизајн со две врати сличен на класичните автомобили како Ferrari 400.

Aston Martin инсталираше 5,3-литарски V8 мотор во прототипот и го спои со петстепен мануелен менувач ZF во октомври 1986 година.

По дебито на моделот Virage три години подоцна, DB2034 беше „пензиониран“, но еден ентузијаст и колекционер му даде втор живот и го претвори во патен автомобил со сите потребни спецификации на почетокот на 90-тите.

Серискиот Virage беше одговорот на Aston Martin на Porsche 964 Turbo и BMW 850i од 90-тите.

Шасијата е повторно изградена, а суспензијата е заменета со компоненти наменети за серискиот модел Virage.

Забрзувањето беше подобрено на сметка на максималната брзина, додека новиот мотор Virage беше инсталиран во февруари 1993 година.

Овој прототип на Aston Martin Virage Coupe од 1986 година најде нов сопственик, кој за него издвоил 287.500 фунти.

Тагови
реклама

6 симптоми дека имате дефицит на витамин Д во вашето тело

Read more

Нови детали од истрагата за смртта на Метју Пери: Запленети мобилниот и лаптопот на славна личност

Read more

Како со диетата 80/20 може да слабеете додека ја јадете вашата омилена храна?

Read more

Еден јасен симптом сигнализира дека е време да се проверат бубрезите

Read more

Авто новости

Непријатен мирис од климатизерот во автомобилот? Време е за сервис

Read more

Наследникот на Bugatti Chiron: V16 мотор и три електрични мотори за 444 км/час

Read more

Вози како жена!

Read more

Android Auto 12.2 пристигна со нови икони

Read more
 

Автомобили

Непријатен мирис од климатизерот во автомобилот? Време е за сервис

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Наследникот на Bugatti Chiron: V16 мотор и три електрични мотори за 444 км/час

Читај повеќе

Вози како жена!

Читај повеќе

Android Auto 12.2 пристигна со нови икони

Читај повеќе

Путин вторпат му подари луксузна руска лимузина на Ким

Читај повеќе

Жештината е опасна и за автомобилот: 5 работи на кои треба да внимавате

Читај повеќе

Каков специјален Cybertruck ќе добиеме во Европа?

Читај повеќе

Проверете една работа во автомобилот пред да тргнете на патување

Читај повеќе

Новиот MINI Cooper пристигнува и во попрактично каросериско издание

Читај повеќе