ПРОДАДЕН ЗА 287.500 фунти

Навистина уникатен: Има само еден примерок на Aston Martin Virage Coupe

Aston Martin Virage Coupe е веројатно сосема непознат за многумина, а тоа воопшто не е изненадување бидејќи има само еден примерок од овој модел во светот.

Virage Coupe беше произведен во 1986 година, започнувајќи го животот како тест за Virage, духовниот претходник на моделот Vantage на Aston Martin.

Наречен DP (Development Project) 2034 година, автомобилот е прототип со две врати базиран на моделот Aston Martin Lagonda. Каросеријата на овој модел беше намалена за да му даде дизајн со две врати сличен на класичните автомобили како Ferrari 400.

Aston Martin инсталираше 5,3-литарски V8 мотор во прототипот и го спои со петстепен мануелен менувач ZF во октомври 1986 година.

По дебито на моделот Virage три години подоцна, DB2034 беше „пензиониран“, но еден ентузијаст и колекционер му даде втор живот и го претвори во патен автомобил со сите потребни спецификации на почетокот на 90-тите.

Серискиот Virage беше одговорот на Aston Martin на Porsche 964 Turbo и BMW 850i од 90-тите.

Шасијата е повторно изградена, а суспензијата е заменета со компоненти наменети за серискиот модел Virage.

Забрзувањето беше подобрено на сметка на максималната брзина, додека новиот мотор Virage беше инсталиран во февруари 1993 година.

Овој прототип на Aston Martin Virage Coupe од 1986 година најде нов сопственик, кој за него издвоил 287.500 фунти.

Тагови
реклама

Што треба да правите секој ден за да го стопите салото на стомакот?

Read more

Бектеши објави кои маркети се затворени оти не ги намалиле цените

Read more

Полски свештеници правеле оргија со жиголо, му се слошило, не му помогнале веднаш

Read more

Пијалаци што не треба да ги пиете ако имате висок крвен притисок

Read more

Авто новости

BMW XM изненади на „тестот за избегнување лос“

Read more

Huawei објави први фотографии и детали од автомобилот Aito M9

Read more

Volvo им кажа „збогум“ на дизелите

Read more

Новиот Renault Kangoo нуди дури 1.024 конфигурации на седиштата

Read more
 

Автомобили

  • filter

Розев BMW M4 Competition доаѓа од работилницата на DarwinPRO Aerodynamics

Читај повеќе
  • play_arrow

BMW XM изненади на „тестот за избегнување лос“

Читај повеќе

Huawei објави први фотографии и детали од автомобилот Aito M9

Читај повеќе

Volvo им кажа „збогум“ на дизелите

Читај повеќе
  • filter

Новиот Renault Kangoo нуди дури 1.024 конфигурации на седиштата

Читај повеќе
  • filter

Што се добива кога ќе завариш две Југо коли во една?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

YangWang U8: Кинески теренец со 1200 КС кој ќе издржи и поплава

Читај повеќе

Кои се најпопуларните брендови на автомобили во Европа?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Mini eMastered е сè што барате од мал градски електричен автомобил

Читај повеќе