58 НОВИ ИГРАЧИ

НБА драфт: Првиот пик во шок

Американскиот кошаркар со италијански пасош Паоло Банкјеро беше избран во првиот пик на годинешниот НБА драфт што се одржа синоќа во Бруклин, а следната сезона ќе игра за Орландо Меџик.

Орландо по малку неочекувано го избра 19-годишниот крилен напаѓач, висок 2,08 метри, кој постигна 17,2 поени во просек во колеџ лигата минатата сезона додека играше за Дјук, додавајќи 7,8 скока и 3,2 асистенции по натпревар.

Банкјеро е роден во САД, а само два часа пред почетокот на драфтот потврди дека од следното лето ќе го носи дресот на италијанската репрезентација.

URL

„Ова не е ни сон. Ова е како некоја луда фантазија. Сонував дека ќе стигнам во НБА лигата, но дека ќе бидам првиот пик... Тоа е лудо“, изјави Банјкеро во шок по драфтот.

Вториот пик на драфтот го имаше Оклахома, а тие го избраа Чет Холмгрен, додека Хјустон за трет пик го избра Џабари Смит. Киган Мареј следната сезона ќе игра за Сакраменто, додека Џејден Ајви ќе игра во Детроит.

URL

Европа, од 58 избрани пикови, има десет кошаркари, меѓу кои и споменатиот првопласиран Банкјеро, а најмногу Французи (четворица).

URL

Комплетниот список може да го видите ТУКА.

Тагови
реклама

Како изгледа балканско семејство на плажа?

Read more

Украинки продадоа разголени фотографии за 800.000 долари за помош на својот народ

Read more

Јаглехидрат што најдобро помага за топење на салото на стомакот

Read more

Со ракета погоден преполн шопинг-центар во градот Кременчук, има жртви

Read more

Кошарка

Јакимовски: Мора да покажеме зошто сме тука

Read more

Лејкерс потпишаа договори со синовите на Шекил О'Нил и Скоти Пипен

Read more

НБА драфт: Првиот пик во шок

Read more

Селекторот Бајиќ ги одбра кошаркарите за јулските квалификации

Read more
 

Спорт

Борачот Нуров обезбеди прв медал за Македонија на Медитеранските игри

Читај повеќе

Ѓоковиќ со победа стартуваше на Вимблдон и испиша историја

Читај повеќе
  • play_arrow

МекЛафин го собори светскиот рекорд на 400 метри со пречки

Читај повеќе

Не е само Шкринијар: Кои играчи може да си заминат од Интер?

Читај повеќе

Одбојкарите загубија од Египет, одбојкарките од Тунис

Читај повеќе

Новиот менаџер на Манчестер Јунајтед ги промени сите терени во тренинг-центарот

Читај повеќе

Формула 1 има намера да се префрли на еколошко гориво во 2026 година

Читај повеќе

Луди шпекулации од Чизмата: Нејмар во Јунајтед, Роналдо во Рома

Читај повеќе

Почна најчудниот Вимблдон досега: Ѓоковиќ и Надал повторно фаворити, се враќа Серена

Читај повеќе