Не дозволувајте да ви пречи: Како да се ослободите од лошиот здив?

Лошиот здив може да ви го загрози љубовниот или сексуалниот живот. За да спречите вакви непријатни ситуации, еве неколку совети како да се ослободите од непријатниот здив.

1. Пијте повеќе вода

Недостатокот на вода во организмот може да предизвика непријатен здив бидејќи бактериите кои живеат во устата имаат тенденција да се размножуваат кога устата е сува. Тоа доведува до намалено излачување плунка. Водата може да го намали лошиот здив.

2. Избегнувајте алкохол

Алкохолот е диуеритик што значи дека ве дехидрира и ја суши устата. Намалувањето на плунката ја ограничува способноста на устата да се исчисти, предизвикувајќи прогрес на бактерии. Алкохолот исто така може да предизвика рефлукс на киселина поради што желудочната киселина се излачува во грлото, а истата има непријатен мирис.

3. Јадете редовно

Нередовните оброци може негативно да влијаат на свежината на здивот. Недостатокот на храна и течности го забавува производството на излачување плунка, што придонесува за раст на бактериите во устата.

4. Пушењето предизвикува непријатен здив

Тутунот предизвикува еден вид на лош здив, па освен пожолтени заби, губење на осетот за вкус и иритација на непцата, луѓето кои пушат имаат голема веројатност за појава на непријатен здив.

5. Избегнувајте кофеин

Кафето има многу силен мирис, но кофеинот во кафето може да предизвика лош здив. Ја суши устата што овозможува создавање бактерии. Потоа бактериите се лепат за јазикот, непцата, забите и внатрешноста на образите што може да доведе до лош здив. Исто така, млекото во кафето поттикнува раст на бактериите.

реклама

Беше еден од најплатените актери во Холивуд, банкротира купувајќи глупости

Read more

Басистката на „Манескин“ настапи топлес на концерт во Париз

Read more

Британците панично купуваат гориво, бензинските пумпи останаа без залихи

Read more

Волкановски го предизвика Мекгрегор

Read more

Живот

Постојат 3 типа на душа: Кој е вашиот?

Read more

Шест издржливи собни растенија кои нема лесно да ви овенат

Read more

Хороскопски знаци кои важат за најголеми материјалисти

Read more

Какво кафе пиете открива многу за вашиот карактер

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Трикови за заспивање кога ништо не помага

Читај повеќе

Постојат 3 типа на душа: Кој е вашиот?

Читај повеќе
  • filter

Италијанците станаа светски шампиони и во слаткарство

Читај повеќе

Дали кафето го намалува нивото на витамин Д во телото?

Читај повеќе

Смртна казна за јапонската Црна вдовица која ги труеше мажите заљубени во неа

Читај повеќе
  • filter

Шест издржливи собни растенија кои нема лесно да ви овенат

Читај повеќе

Повеќе сакате мачки или кучиња? Еве што кажува тоа за вас

Читај повеќе

Хороскопски знаци кои важат за најголеми материјалисти

Читај повеќе

Често го јадеме наутро, а не сме свесни дека е најнездравиот појадок

Читај повеќе