Не, Илон Маск не е мртов

Деновиве на социјалните мрежи кружи невкусна шега - некои корисници пишуваат дека Илон Маск починал.

Ајде прво да кажеме прилично очигледна работа - Елон Маск е жив.

Сега, кога го решивме тоа, ајде да разјасниме малку за што точно станува збор. Од некоја непозната причина, корисниците на Twitter споделуваат објави за тоа како основачот на Tesla и SpaceX наводно е мртов, со сите хаштагови #RIPElon.

Првиот „трол“ што го објави ова објави лажен скриншот кој изгледа како наслов од странски портал „Илон Маск почина на 49-годишна возраст по експлозијата на Tesla батерија“.

URL

Многумина започнаа да споделуваат слични работи, како што се, на пример, лажни анализи за тоа што ќе се случи сега со акциите на Tesla, наводните соопштенија на неговиот ПР тим или наводните соопштенија на неговата сопруга Грајмс (секако фотошопирани и невистинити).

URL

Не е познато зошто лагата се прошири на интернет, но секако е лудо. Tesla, патем, доживеа пад на цените на акциите оваа недела - но причината за тоа секако не е таа што е наведена.

Тагови
реклама

Ѕирнете во луксузната вила на Новак Ѓоковиќ во Шпанија

Read more

Пентагон: Снимките на НЛО од 2019 година се автентични

Read more

ЕМА истражува нова нуспојава од вакцината на AstraZeneca

Read more

Убавица на денот: Луција Јаворчекова

Read more

Чек дис аут

Како да согорувате повеќе калории додека спиете?

Read more

Што доколку би спиеле цела зима како мечките?

Read more

За сите деца од 90-тите: За што се пее во најголемиот хит „Macarena“?

Read more

Што кога би можеле да ја сретнете помладата верзија на себе?

Read more
 

Магазин

Хари и Вилијам нема да стојат еден до друг на погребот на принцот Филип

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да согорувате повеќе калории додека спиете?

Читај повеќе

Како до здрави очи кај лицата со дијабет и во услови на COVID-19?

Читај повеќе
  • filter

Елизабет Харли неодолива и на 55 години

Читај повеќе

Хороскопски знаци кои важат за најголеми авантуристи

Читај повеќе

Идеја за десерт: Чоколаден колач

Читај повеќе

Зошто треба да јадете урми?

Читај повеќе

Што му се случува на телото кога седите предолго?

Читај повеќе

Знаете ли што е гамофобија?

Читај повеќе