Неделава жена за првпат во историјата ќе суди натпревар од Серија А

Неделава ќе влезе во историјата на италијанскиот фудбал бидејќи за првпат во историјата ќе суди натпревар во Серија А.

Имено, на 2 октомври во 15 часот стартот на натпреварот Сасуоло - Салернитана ќе го означи Марија Соле Фериери Капути.

Капути (32), родена во Ливорно, со тоа ќе стане првата жена судија во Серија А.

Досега судела 23 натпревари во Серија Ц, 3 во Серија Б и еден во Купот на Италија.

„Ова ќе биде голем ден за Серија А. Марија Соле ќе дебитира поради своите вештини и заслужено го достигна елитното ниво на нашиот фудбал“, изјави поранешниот познат судија, а сега шеф на италијанските судии Алфредо Тренталанга.

Тагови
реклама

Приватните превозници во петок ќе го блокираат Скопје со 200 автобуси

Read more

Пет застрашувачки пророштва на Баба Ванѓа за 2023 година

Read more

Дали беше паметно да оживееме древни вируси од сибирскиот вечен мраз?

Read more

Како киселата зелка го чува имунитетот?

Read more

Фудбал

Сенегал го победи Еквадор и се пласира во плејофот

Read more

Мбапе главен кандидат за Златна топка во изборот на Goal

Read more

Ла Лига поднесе жалба до УЕФА барајќи санкции за Јувентус

Read more

Зошто сакаме фудбал: Спорт на работничката класа со кој управуваат милијардери

Read more
 

Спорт

Сенегал го победи Еквадор и се пласира во плејофот

Читај повеќе

Мбапе главен кандидат за Златна топка во изборот на Goal

Читај повеќе

Ла Лига поднесе жалба до УЕФА барајќи санкции за Јувентус

Читај повеќе

Зошто сакаме фудбал: Спорт на работничката класа со кој управуваат милијардери

Читај повеќе

Роналдо не ја допрел топката при првиот гол против Уругвај, потврдија од Adidas

Читај повеќе

Денеска расплет во групите А и Б, кој ќе остане без осминафинале?

Читај повеќе

Кој е човекот кој вчера истрча на теренот во Катар со ЛГБТИ знаме?

Читај повеќе
  • play_arrow

Роналдо славеше гол што не го постигна

Читај повеќе

Бразил со гол во финишот ја совлада Швајцарија

Читај повеќе