Неколку причини поради кои мажите се склони на неверство

Постојат многу причини за неверство во врските и во браковите. Иако луѓето се свесни дека прават нешто погрешно, сепак се препуштаат на прељуба.

Најчести изговори на мажите кои веројатно сте ги слушнале се „сопругата не ми дава да дишам“, „немаме доволно секс“ и слично, но дали тоа се вистинските причини за неверство или се обиди за оправдување откако прељубникот е фатен на дело, пишува Guardian.

Мажите гледаат на неверството како на единствена опција кога нивниот однос е во лоша положба, дури и знаат за тоа да го обвинат нивниот измамен партнер, бегајќи од одговорноста за личните постапки.

Guardian оддели неколку причини поради кои мажите изневеруваат. Многу од нив се соочуваат со криза на средните години. Сакајќи и понатаму да бидат во центарот на вниманието и да останат шармери, наместо да се насочат кон партнерката во тие години бараат потврда од други жени, во недефинирани односи.

Кога ќе се појават проблеми во бракот или во врската наместо да се соочат со нив некои мажи изневеруваат. Тоа е свесен план од игра која ја осмислуваат знаејќи дека сегашната партнерка наскоро ќе им стане бивша.

Како друга причина се посочува посветеноста. Повеќето мажи бегаат од обврски. Некои, пак, се заглавени во нерешени трауми од детството и никако не можат да излезат од тој маѓепсан круг. Овие рани од детството ја отежнуваат посветеноста во врската и во повозрасните години доведува до недостаток на знаење како да сакаат. Всушност, имаат проблеми со самите себе и не знаат да покажат љубов кон партнерот.

Трагајќи за нешто што воопшто не им недостасува во врската или во бракот, многу мажи се одлучуваат за неверство. Често се фокусираат на негативното и сами се убедуваат дека нешто им недостасува во односот.

реклама

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Read more

Гаф на романски министер стана хит на социјалните мрежи

Read more

Рецепт на денот: Пролетни крокети од компири

Read more

Силно невреме во северниот дел на Хрватска

Read more

Љубов и секс

Љубов во време на корона: Дали би излегле на прв состанок во пандемија?

Read more

Сексуалните навики на среќните партнери

Read more

Холандија им препорача на самците да си најдат „секс-другарче“

Read more

Истражување: Која е најпопуларната секс поза?

Read more

Магазин

  • play_arrow

Гаф на романски министер стана хит на социјалните мрежи

Читај повеќе

Рецепт на денот: Пролетни крокети од компири

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Ден на младоста: Празник, штафета и слет

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

[Дигитален Моден викенд Скопје] Од блогерка, дизајнерка до стилистка – Дани Ѓуровска ги состави стајлинзите за Guess

Читај повеќе

Кинеска вакцина против COVID-19 испитана врз луѓе е безбедна и ефикасна

Читај повеќе
  • play_arrow

Мезе на денот: Потпечени лепчиња со лук и моцарела

Читај повеќе

Рамазан Бајрам се слави под маски и во најтесното семејство

Читај повеќе

Тајланд почна со тестирање вакцина против COVID-19 врз мајмуни

Читај повеќе

Сите сме донори доколку не се изјасниме поинаку, но во суштина сепак семејството го дава последниот збор

Читај повеќе