Неколку ситуации во кои е важно да пиете вода

Водата е важна за здравјето и нормалното функционирање на организмот.

Еве неколку ситуации кога на телото му е најпотребна вода.

Откако ќе се разбудите

Чаша ладна вода откако ќе се разбудите му дава сигнал на телото дека е време да се раздвижи.

Пред оброк

Чаша вода пред оброкот ќе ви помогне да останете подолго сити, што значи дека и помалку ќе јадете. Исто така, организмот ќе е хидриран и е подготвен за храна.

Кога сте гладни

Ако огладнете пред оброк, најпрво испијте голема чаша вода за да бидете сигурни дека организмот не е дехидриран, затоа што често луѓето гладот го мешаат со жедта.

Пред тренинг

За да спречите дехидратација, пијте вода пред тренинг. Исто така, важно е да пиете вода за нормална циркулација и правилно функционирање на организмот.

После тренинг

Пијте вода и после тренинг, за да ја надокнадите течноста која сте ја изгубиле преку потење. Но, не пијте премногу за да не ви се створи чувство на нелагодност во стомакот.

Кога сте уморни

Доколку сте уморни и би сакале да дремнете попладне, испијте чаша вода.

Уморот е една од начестите знакови на дехидратација. Бидејќи водата брзо се движи низ телото, ќе дојде до мозокот и ќе ви ја крене енергијата.

реклама

Белград ќе оди под карантин, 272 заболени во еден ден во Србија

Read more

Неверојатна трансформација на спортист пред и по заразување со коронавирусот

Read more

Трите најмрзливи хороскопски знаци

Read more

Излекуваните од COVID-19 може да имаат трајни оштетувања на мозокот

Read more

Здравје

САД ги купија речиси сите резерви на лек за COVID-19

Read more

Неверојатна трансформација на спортист пред и по заразување со коронавирусот

Read more

Зошто е важен витаминот К за вашиот организам?

Read more

Калинка - суперовошје кое го успорува стареењето на кожата

Read more

Магазин

  • play_arrow

Како да бидете добар комичар без да навредите некого?

Читај повеќе

Сестрата на Адам Севиџ од MythBusters го тужи за силување

Читај повеќе
  • play_arrow

Готвење со ограничен буџет – вкусни и здрави оброци до 2 евра

Читај повеќе
  • play_arrow

САД ги купија речиси сите резерви на лек за COVID-19

Читај повеќе

Уапсена и бившата на Епстин – му наоѓала малолетнички за секс

Читај повеќе
  • play_arrow

Она кога ќерка ти ќе те засени среде интервју за BBC

Читај повеќе

Неверојатна трансформација на спортист пред и по заразување со коронавирусот

Читај повеќе

Зошто е важен витаминот К за вашиот организам?

Читај повеќе

Трите најмрзливи хороскопски знаци

Читај повеќе